در این مقاله قصد داریم با ویژگی ها و شایستگی های یک تاجر الکترونیک آشنا شویم تا آگاهانه نسبت به توسعه فردی خود در زمینه تبدیل شدن به یک حرفه ای فعال در کسب و کار اینترنتی اقدام نماییم.

این روزها بسیاری از افراد در محیط وب ادعا می کنند که تاجر الکترونیک هستند درحالی که با هیچ یک از قوانین تجارت الکترونیک آشنایی ندارند. فرق بین ویژگی های یک سایت یا فروشگاه اینترنتی موفق را نمی دانند. یک تاجر الکترونیک علاوه بر شناخت فرصت های تجارت الکترونیک ایران و جهان، بایستی خودش علوم تخصصی تجارت الکترونیک را بداند و با تخصص‌هایی نظیر: تحلیل تخصصی رقبا، دانش طراحی سایت، شناخت مدل های کسب و کار اینترنتی، دانش فرایندهای بازاریابی اینترنتی، بازاریابی محتوا، سئو و دانش کارکردهای شبکه اجتماعی آشنا باشد. با داشتن این ویژگی ها می توانیم ادعا کنیم که یک تاجر الکترونیک هستیم.

و داستان وقتی قابل تامل می شود که برخی که خود را یک تاجر الکترونیک می دانند در حالی که خودشان تاکنون حتی یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی نکرده اند و با بسیاری از قواعد و اصول تجارت الکترونیک و دنیای وحشی وب آشنا نیستند.

در این مقاله قصدداریم تخصص ها، شایستگی ها و ویژگی هایی یک تاجر الکترونیک را که بر اساس تجربه و دانشی حدود 9 سال فعالیت (یعنی از سال 89) در حوزه وب به دست آورده ایم با شما به اشتراک بگذاریم.

تاجر الکترونیک موفق

یکی از دغدغه های ما در سایتاگرام این است که تلاش کنیم بستری را مهیا نماییم تا دیگران علی الخصوص جوان‌ها بتوانند بدون سردرگمی و با کمترین سختی  به موفقیت خود در حوزه کسب و کار اینترنتی برسند. با تجربه فراوانی که در راه اندازی سایت‌های مختلف داشتیم و بسترهای مدیریت محتوای فراوانی که تجربه کرده ایم به این نتیجه رسیدیم که بایستی محیطی برای مدیران وب سایتها فراهم نمود که آنها به جزء دغدغه توسعه کسب و کارشان دغدغه دیگری از جمله مسائل و چالش‌های وب سایت و مدیریت آن را نداشته باشند، لذا تصمیم گرفتیم بر روی یک سیستم مدیریت محتوای کاملا ایرانی و شخصی سازی شده کار کنیم و به این ترتیب در سال 96 سایتاگرام را پایه ریزی نمودیم، امیدواریم بتوانیم برنامه های خوب و عملیاتی که اثربخشی مناسبی در کسب و کار رویایی شما داشته باشد را تقدیم حضورتان نماییم.

تجارت الکترونیک

چگونه تبدیل به تاجر الکترونیک شویم؟

قبل از اینکه در خصوص ویژگی ها و شایستگی های یک تاجر الکترونیک بخواهیم صحبت کنیم باید در خصوص یک اصطلاح با عنوان تفکر سیستمی صحبتی با شما داشته باشیم.

از ابتدای تاریخ دو نوع نگرش نسبت به پدیده ها رایج بوده است. به عبارتی دانشمندان و صاحب نظران جوامع هر پدیده‌ای را با دو شیوه متفاوت مورد توجه خود قرار می‌داده‌اند:

نگرش تجزیه گرا یا تفکر مکانیستی

تفکر کل گرا یا تفکر سیستمی

تفکر تجزیه‌گرا به بررسی پدیده‌ها در قالب اجزای‌ آنها توجه می‌کند و به عبارتی رفتار پدیده‌ی اصلی را حاصل جمع رفتار اجزای آن می‌داند. در مقابل تفکر سیستمی هر پدیده‌ را جزئی از یک کل می‌داند و اثر او را در کل بررسی می‌کند. بدین ترتیب ابتدا رفتار کل بررسی می‌شود و سپس تاثیر و تاثر اجزا مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این رویکرد سیستم مجموعه‌ای از اجزای بهم وابسته است که متفقاَ در راه رسیدن به یک هدف کلی گام برمی‌دارند. چنین حالتی سنگ بنای تفکر یا رویکرد سیستمی است. تفکر سیستمی با اصلاحاتی همچون هماهنگی، یکپارچگی، انسجام و وحدت متبلور می شود.

پرورش تاجر الکترونیک

ما نیز قصد داریم در سلسله مطالبی که در خصوص یک تاجر الکترونیک موفق در کسب و کار اینترنتی ارائه می کنیم از تفکر سیستمی استفاده کنیم، تا به این ترتیب تمامی اجزاء و دانش هایی را که یک تاجر الکترونیک بایستی نسبت به آنها آگاهی داشته باشد را خدمتتان به صورت سیستمی ارائه نماییم، اجزائی نظیر:

بررسی ایده و نقشه راه کسب و کار اینترنتی

اهداف و ماموریت های یک کسب و کار اینترنتی

بررسی رقبای داخلی و خارجی

بررسی مخاطبین و شناسایی مزیت های رقابتی

تدوین استراتژی و سناریوی طراحی سایت

معرفی تخصص های مورد نیاز جهت تیم سازی

انتخاب نام سایت مطابق با اصول برندینگ و سئو سایت

ثبت دامنه و انتخاب بهترین هاست

مشاوره فنی جهت عقدقرارداد طراحی سایت

اختصاص منابع برای راه اندازی و مدیریت کسب و کار اینترنتی

ارائه ایده های نوین طراحی سایت

تدوین استراتژی بلند مدت و کوتاه مدت

تدوین استراتژی خبرنامه و ایمیل مارکتینگ

طراحی کمپین های تبلیغاتی

آموزش نکات مهم سئو سایت

تحلیل و بررسی شبکه های اجتماعی

تاجر الکترونیک

برخی از شایستگی های مورد انتظار از یک تاجر الکترونیک عبارتند از:

ویژگی های شخصیتی:

 • انطباق پذیری و انعطاف در برابر تغییرات
 • توانائی درک محیط و الزامات آن
 • یادگیرندگی از رخدادها و شرایط محیطی
 • کل نگری و توانائی نگریستن به پدیده ها در قالب یک تصویر بزرگ به جای جزئی نگری در امور

مهارت های ارتباطی-مدیریتی:

 • توانائی برقراری هماهنگی و مهارت های سازماندهی
 • توانائی برقراری ارتباط و تعامل موثر با سایر مراجع به خصوص سیاست گذاران
 • مدیریت تغییر

مهارت های ذهنی:

 • توانائی برقراری افقی و عمودی میان فعالیتهای خود و سایر نظام های جاری سازمان
 • شناخت اهداف و ماموریت های سازمان و توانائی تشخیص جایگاه و نقش خود در تحقق آنها
 • تحلیلگری و توانائی درک پیچیدگی ها و اجزای  محیط و روابط علی و معلولی
 • پیش بینی آثار و نتایج اقدامات خود در فعالیت های سازمان
 • هوشیاری محیطی
 • توانائی تدوین شاخص های ارزیابی محیطی (بازخورد)

برای درک بهتر موضوع توجه شما را به یک حکایت فیل و کوران در خصوص تفکر سیستمی جلب می کنیم:

یکی از حکایت های مولانا، حکایتی است از شناخت حضرت حق در بین ما آدمیان، هرکس با نگاهی او را می بیند. یکی با عقل می جوید او را یکی با چشم و یکی با دل و همه چون صیقل دهند روح را، روشن کنند دل را بینند او را. و باور خواهند داشت که خدا یکی است و همه راه مقصود پیموده اند. اما در طی طریق، هر کس تصویر و تصوری دارد در خیال خود از او که حقیقت مطلق است. مولانا این پیر جان آگاه بلخ در قالب داستانی بسیار لطیف و شیرین این اختلاف نظر را بازگوکرده است.

تفکر سیستمی

داستان از این قرار است:

شهری بود که مردمش اصلاً فیل ندیده بودند، از هند فیلی آوردند و به خانه تاریکی بردند و مردم را به تماشای آن دعوت کردند. مردم در تاریکی نمی توانستند فیل را با چشم ببینید. ناچار بودند با دست آن را لمس کنند. کسی که دستش به خرطوم فیل رسید. گفت: فیل مانند یک ناودان بزرگ است.

دیگری که گوش فیل را با دست گرفت، گفت: فیل مثل بادبزن است. یکی بر پای فیل دست کشید و گفت: فیل مثل ستون است و شخصی دیگر پشت فیل را با دست لمس کرد و فکر کرد که فیل مانند تختخواب است. آنها وقتی نام فیل را می شنیدند هر کدام گمان میکردند که فیل همان است که تصور کرده اند. فهم و تصور آنها از فیل مختلف و سخنانشان نیز متفاوت بود.

برای تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک موفق در کسب و کار اینترنتی، داشتن تفکر سیستمی و مجهز شدن به شایستگی های یک تاجر الکترونیک ضروری است.

مدل ذهنی

برگ برنده تاجر الکترونیک، مدل ذهنی او است!

داستان موفقیت کسانی که در حوزه کسب وکار اینترنتی معروف و مشهور شدند، مربوط به توانایی های فنی آنها نبوده است، بلکه نکته کلیدی برای تبدیل شدن به تاجر الکترونیک موفق این است که  شما باید مدل ذهنی خود را تغییر دهید.

باید نگاهی متفاوت از آنچه که تاکنون به مباحثی نظیر کسب و کار، مشتریان، رقبا، خرید، بازاریابی و فروش دارید در خود ایجاد کنید. حتی نگاهی متفاوت با آنچه که رقبا در صنعت شما دارند.

مدل های ذهنی ما تحت تاثیر تصورات ما از جهان شکل می گیرد و نیز بر درک ما از جهان متقابلا تاثیر می گذارد. ما بر اساس این مدل های ذهنی قواعد تصمیم گیری، استراتژی های خود را شکل می دهیم و با توجه به آنها تصمیم می گیریم. به بیان ساده می توان گفت مدل ذهنی نگاه به جهان از دریچه‌های متفاوت است. آنچه که دنیای متفاوتی برای ما می سازد، نگاه ما به دنیا از زاویه های مختلف است که نسبت به آنها واکنش نشان می دهیم.

برداشتی بسیار ساده و ابتدایی از مدل ذهنی را برای شما در این بخش گفتیم. هدف این محتوا بررسی عمیق این دانش است و عمل مهم نیست اما توصیه می کنیم که حتما در خصوص مدل ذهنی مطالعات عمیق داشته باشید این کار باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری در زندگی خصوصی و حرفه‌ای‌تان می شود. یکی از منابع خوب در برای درک و یادگیری نحوه کارکرد مدل‌‌های ذهنی مقاله مدل ذهنی و کاربرد مدل ذهنی در مدیریت از سایت متمم، متعلق به دکتر شعبانعلی می‌باشد.

کاربرد مدل ذهنی در مدیریت

وقتی شما از دریچه‌های مختلفی به موضوعات مهم کسب و کارتان می نگرید، می توانید متفاوت فکر کنید، متفاوت بازخورد بدهید، متفاوت رفتار کنید و در کسب و کار اینترنتی خود متفاوت باشید. به طور مثال تاثیر این روش را در داستان زیر ببینید:

از یک عکاس می‌پرسند که کار تو چیست؟

سکانس اول: او با نگاه معمول در صنعت خود و با مدل ذهنی که همه رقبا دارند می گوید:

کار من عکاسی است. عکس‌های پرسنلی، خانوادگی و جشن ها و مناسبت‌ها را می گیرم. در ابعاد مختلف از 4*3 گرفته تا ابعاد A0، با لنزهای مختلف و حرفه ای و با لیست قیمت رقابتی...

سکانس دوم: او اینبار از دریچه جدید به دنیای عکاسی نگاه می کند یعنی مدل ذهنی خود را متفاوت از صنعت بازنگری کرده است.

کار من ثبت خاطرات خوش است. من لحظات زیبا داستان‌های زندگی شما را به صورت حرفه‌ای ثبت می کنم. من شما را با تصاویر خاطرات خوشتان شگفت زده می کنم. چرایی وجود شغل من شگفت زده کردن شما از زیبایی وجود شما است.

این یک نگاه متفاوت است که شما برای تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک موفق در کسب و کار خود به آن نیاز دارید. ما باید به مدل های ذهنی که باعث تصمیم گیری های ما می شوند واقف باشیم و همواره دنبال آزمایش، اعتبارسنجی و اصلاح آنها باشیم.

نقشه کسب و کار اینترنتی

با مدل ذهنی جدید نقشه کسب و کار اینترنتی خود را طرح ریزی کنید. طراحی سایت خود را با مدل ذهنی متفاوت سناریو سازی کنید. داستان برندینگ سایت خود را با نگاه متفاوت بنویسید. برای داشتن کمپین‌های متفاوت در کسب و  کار اینترنتی خود به مدل‌های ذهنی جدید نیاز دارید. با خلاقیت و نوآوری که با پایه‌ریزی مدل‌های ذهنی جدید ایجاد می‌کنید، شبکه های اجتماعی خود را تحت تاثیر بگذارید و با این روش یک تاجر الکترونیک متفاوت باشید.

در مقالات آتی بیشتر در خصوص اجزاء توانمند ساز برای یک تاجر الکترونیک خواهیم پرداخت.

در کنار شما هستیم، با خیالی آسوده کسب و کار رویایی خود را بسازید