شکار ایده برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی رویایی شما

سه شکارگاه اصلی برای یک تاجر الکترونیک و شکار ایده های کسب و کارهای اینترنتی

در بخش اول این مقاله ( 3 شکارگاه اصلی برای یک تاجر الکترونیک ) به اهمیت ایده‌ها در راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی و تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک صحبت کردیم. داستان موفقیت آقای سید مهدی قیصری در راه اندازی کسب و کار آسان یاب را بررسی کردیم و نهادهایی که از ایده‌های بکر حمایت می کنند را معرفی نمودیم.

در این بخش خواهیم آموخت که ایده پردازی یک فرآیند خلاقانه است و گام های مشخصی برای آن نمی توان در نظر گرفت. اما یک چیز بطور قطع در مورد ایده ها مشخص است. ایده های خوب همیشه از دل نیازها زاده می‌شود.

شکارگاه اول، فناوری های جدید

تکنولوژی های جدید، بستر مناسبی را برای تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک فراهم نموده است تا نیازهای جدید یا نیازهای گذشته ای که بازار تاکنون به آن بی توجه بوده است، دوباره مورد توجه قرار گیرد. در نتیجه ایده های خلاقانه و جالبی براساس تکنولوژی شکل گرفتند و براساس آن استارت آپ های متفاوتی ایجاد گردیدند. بعنوان مثال از اول بشریت انسانها دوست داشتند از موقعیت و وضعیت عزیزانشان با خبر باشند. اما نبود راه حل مناسب و مقرون به صرفه باعث می شد بازار این نیاز را نادیده بگیرد. با ظهور تکنولوژی مثل جی پی اس و تلفن های هوشمند، راه حل مناسب یافت شد. اکنون نرم افزارهایی وجود دارند که در هر لحظه می تواند با استفاده از تلفن همراه، موقعیت جغرافیایی لحظه ای عزیزانتان را نشان دهد و به آنها امکان می دهد در صورت خطر به شما هشدار دهند و از شما درخواست کمک کنند.

هریک از تحولات مهم در حوزه تکنولوژی، باعث بوجود آمدن کسب و کارهای جدیدی شد که با استفاده از تغییر ایجاد شده در تکنولوژی موجود ایده نوآورانه ای را ارائه داده اند و موفق شده اند. بعنوان مثال به تحولات زیر و کسب و کارهایی که در پی آن امکان بوجود آمدن پیدا کرده اند توجه کنید:

فراگیر شدن شبکه اینترنت باعث ایجاد و توسعه استارت آپ هایی مانند یاهو، گوگل، فیسبوک، توییتر، پورتال های خبری آنلاین و... گردید.

افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت، امکان توسعه استارت آپ هایی مانند یوتیوب، اسکایپ یا بازی های آنلاین جمعی مثل سیم سیتی (SimCity) و سکند لایف (second life) ایجاد کردند.

افزایش نفوذ تلفن های همراه هوشمند باعث ایجاد بسیاری از استارت آپ های نام آشنا مانند، اینستاگرام، تلگرام، اسنپ، دیوار و ... شدند.

هم اکنون فناوری های مربوط به گجت های پوشیدنی، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، خانه های هوشمند، تولید افزایشی و پرینت سه بعدی، تجزیه و تحلیل کلان داده ها(Big Data Analytic) به سرعت در حال توسعه می باشند و بستر بسیار مناسبی برای تولد ایده های ناب و استارت آپ های جدید می باشند. ایده هایی که به نیازهایی پاسخ می دهند که تاکنون امکان پاسخ دادن به آنها به روش مقرون به صرفه ای وجود نداشته است.

پس برای تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک حواستان به شکارگاه فناوری ها باشد.

شکارگاه دوم، روندها و گرایشات بازار

جوامع بشری پویا هستند و همواره در حال تغییر می باشند. تغییر ترکیب جمعیتی، تغییر سبک زندگی، تغییرات فرهنگی و جغرافیایی نیازها و اولویت های جدیدی ایجاد می کنند. بعنوان مثال تغییر سبک زندگی افراد از شیوه سنتی به مدرن باعث تغییر سبد هزینه خانواده ها شده است. مسائلی مانند تفریح و سرگرمی، غذای آماده یا هزینه های ارتباطات، بهداشت و زیبایی و... شکل جدیدی به خود گرفته و بسیار پررنگ تر از سابق شده اند. این تغییرات باعث بوجود آمدن نیازهای جدید شده اند که فضا را برای بروز ایده های نو و کسب و کارهای جدید باز کرده است.

بعنوان مثال:

سبک زندگی شهری باعث شده افراد کمتر در منزل آشپزی کنند و به غذاهای آماده تمایل بیشتری پیدا کنند. از دل این نیاز جدید استارت‌آپ هایی مانند زودفود و ریحون پا به عرصه وجود گذاشتند. افزایش تمایل جامعه به مسافرت های چند روزه و خارج از کشور باعث ایجاد استارت آپ هایی مانند زورق، کجارو، فاینداتور (FindATour)، لذت سفر، جهانگرد و...  شدند.

همچنین تمایل به خرید از منزل و اجتناب از شلوغی و صرفه جویی در وقت، باعث توسعه کسب و کارهایی مانند دیجی کالا و بامیلو شده اند.

موج های اجتماعی نیز میتواند منبع نیازهای غالبا زودگذر باشد. همه ما مثال هایی بخاطر داریم که یک شخصیت تلویزیونی و یا یک کاراکتر کارتونی در یک برهه زمانی محبوب شدند و انواع اقسام محصولات براساس آنها روانه بازار شدند. هم اکنون هم بعضا در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی یک سری موضوعات به مرکز توجه مردم جلب می شود، می توان از چنین توجهی ایده های جالبی مثل تولید تی تشرت یا برچسب ها و ... استفاده کرد.

پس برای تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک حواستان به شکارگاه روندهای اجتماعی و بازار باشد.

شکارگاه سوم، گوشه های تاریک جنگل

همواره در حاشیه بازار نیازهایی وجود دارد که کسب و کارهای بزرگ از آنها غلفت نموده اند و یا بنا به دلایلی وارد آنها نشده اند.

بعنوان مثال با وجود شبکه های اجتماعی بزرگی مثل فیسبوک و تویتر، شبکه لینکدین (Linkedin) با هدف قرار دادن متخصصان و مسئله اشتغال، کسب وکار اینترنتی مخصوص خود را بنا نهاده است. در ایران نیز استارت آپ هایی مانند ایران تلنت (IranTalent) یا سایت مرجع متخصصین (irexpert) کار مشابهی انجام داده اند.

استارت آپ هایی وجود دارند که هدف آنها قشر خاصی از مشتریان می باشد که معمولا نیاز آنها در فروشگاه های عمومی تامین نمی شود. بعنوان مثال: تقریبا در هر خیابان یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو وجود دارد اما چند مورد از این فروشگاه ها لوازم مورد نیاز جوانان عشق ماشینی را تامین می‌کند که می خواهند ماشین 206 خود را تا حد ممکن به ماشین مسابقه ای شبیه کنند؟ سایت آپشن پژوه (www.iroption.com) بصورت تخصصی لوازم تونینگ پژوه 206 را عرضه می کند. لوازمی که بصورت عمومی در لوازم یدکی فروش ها یافت نمی شود، این سایت به یک قشر خاصی توجه دارد که درصد کمی از سهم مشتریان را شامل می شوند اما نیازهای آنها تخصصی است و حاضر هستند برای آن پول مناسبی هزینه کنند. همه سوپرمارکت ها سیگار و ذغال و لوازم قلیان عرضه می کنند اما چند فروشگاه می شناسید که بصورت تخصصی انواع پیپ و توتون مرغوب مخصوص آن را داشته باشد؟ سایت کافه آرتین (www.artini.ir) از این نیاز قشر محدود استفاده کرده است و بصورت تخصصی به عرضه انواع توتون و پیپ مرغوب می پردازد.

3 شکارگاه اصلی برای یک تاجر الکترونیک

آیا ایده خوب متضمن موفقیت برای یک تاجر الکترونیک هستند؟

فرض کنید یک ایده فوق العاده بکر دارید که معتقدید قطعا می تواند اساس یک کسب و کار اینترنتی موفق باشد. آیا این برای موفقیت کافی است؟

اگر از این حقیقت بگذریم که بیشتر افراد روش مناسب برای سنجیدن یک ایده خوب را ندارند و اکثرا در شناسایی آن اشتباه می کنند، با این وجود به فرض اینکه ایده شما تمام ویژگی های لازم را داشته باشد باز هم تا تبدیل شدن به یک کسب و کار خوب فاصله بسیاری وجود دارد. ایده خوب که به درستی نیاز مشتری را شناسایی کرده و ارزش مناسبی برای عرضه به مشتری دارد فقط یکی از پنج الزام یک کسب و کار موفق را برآورده می کند. هر ایده خوب برای اینکه بتواند تبدیل به یک کسب و کار خوب شود علاوه بر ایده به زمان، تیم، سرمایه و  مدل کسب وکار خوب نیاز دارد.

در کنار شما هستیم، با خیالی آسوده کسب و کار رویایی خود را بسازید.