راه اندازی کسب و کار اینترنتی تصمیمی که زندگی من را متحول کرد

باید کاری می کردم، باید یک تصمیم مهم در زندگیم می گرفتم. دیگر وقت از این شاخه به آن شاخه شدن نبود. اما سرمایه خیلی زیادی نداشتم تا یک کسب و کار راه اندازی کنم. باید به توانمندی‌ها و علایقم تکیه می کردم. با توجه به اینکه راه اندازی کسب و کار اینترنتی نسبتا سرمایه کمتری نیاز داشت‏، تصمیم گرفتم وارد این دنیای ناشناخته شوم.

اما قبل از آن باید می فهمیدم که کجا قرار است بروم؟ برای چی؟ چه چالش‌ها و مسائلی را پیش رو دارم؟ باید می فهمیدم چه توانایی ها و مهارتهایی لازم دارم! شروع به آموزش کسب و کار اینترنتی و حوزه‌های مرتبط با آن کردم و نتیجه  زحمات‏، تلاش، تجربه و آموزشی را که منجر به درآمد اینترنتی عالی برایم شده بود را در این مقاله در اختیار شما بزرگواران قرار می دهم.

داستان کسب و کار اینترنتی، داستان سرزمین فرصت‌های اقتصادی برابر و جدید است. با همان هیجان، با خطرات بسیار کمتر و بسیار ثروت‌سازتر. کافی است قواعد اساسی و حیاتی کسب و کار‌های اینترنتی را بیاموزید تا درآمد اینترنتی به سوی شما کشیده شود.

اولین چیزی که نیاز داشتم یک ایده خوب بود. باید یاد می گرفتم که چطور ایده پیدا کنم! و چطور ایده‌هام را پرورش دهم. اینجا بود که تازه فهمیدم کارآفرینی حتی در دنیای تجارت الکترونیک شانسی و اتفاقی نیست!

شکار ایده برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی رویایی

مهم نیست دیگران چه می گویند، ایده ها می توانند دنیا را تغییر دهند.   "رابین ویلیامز"

داستان تولد "آنی یاب" را شاید شنیده باشید، خالی از لطف نیست اگر یکبار دیگر آن را با هم مرور کنیم.

“وقتی کیف مدارکم رو گم کردم دنیا پیش چشمم سیاه شد، شش ماه آزگار دنبال استشهاد محلی و گرفتن المثنی برای شناسنامه، کارت ملی و سند خونه و ماشین و... بودم. از کار و زندگی افتاده بودم و در به در از این اداره به این پاسگاه از این پاسگاه به اون اداره... به خودم و زمین و زمان بد و بیراه می گفتم.

با اینکه هنوز هم منتطر پیدا کردن گمشده هایم هستم، شش ماه طول کشید تا المثنی برخی از مدارکم را گرفتم. توی اون مدت مدام فکر میکردم و میگفتم کاش مدارک و اسناد هم (مثل گوشی تلفن همراه که وقتی گم می شه، با تماس گرفتن گوشی رو پیدا می کنیم) دارای کدی بودند تا موقع گم شدن، یابنده بتونه آنها را به ما برسونه. ایده ساده ای در ذهنم شکل گرفت که با تمام سادگی دنیای من رو تغییر داد.

ایده از این قرار بود که اگر یک بانک اطلاعات درست کنیم و برای هر نفر یک کد منحصر به فرد تولید کنیم و این کد رو در قالب یک برچسب در اختیار صاحب کد قرار بدیم تا اگر مدارکش گم شد یابنده بتونه با اون کد، خبر یافتن گمشده رو به صاحب اصلی بده یا اگه توی صندوق پست انداخت، اداره پست بتونه به سرعت گمشده را به صاحبش برگردونه.

خلاصه اینکه من سید مهدی قیصری تونستم با اختراع برچسب آنی یاب و ثبت آن در اداره ثبت شرکتها و مالکیت معنوی علاوه بر اینکه نقشی در یافتن گمشده های هموطنان عزیزم داشته باشم و عایدات اقتصادی مناسبی از این جهت کسب کنم، توانستم برای حدود 150نفر بصورت مستقیم کارآفرینی کنم.

به قول سعدی شیرازی: خدای ار به حکمت ببندد دری *** گشاید به فضل و کرم دیگری.... و برای من در‌های آنی یاب باز شدند.

 شناسایی نیاز و خواسته هایی که در بازار به درستی به آن پاسخ داده نشده است دقیقا کاری است که  یک ایده خوب را می سازد و راه حل مناسبی برای برآورده کردن یک نیاز ارائه می کند. اگر ایجاد یک کسب و کار را مشابه ساختن یک ساختمان بدانیم، شناسایی نیاز بازار و ارائه ارزش پیشنهادی مناسب جهت پر کردن این نیاز تا حدود زیادی مشابه انتخاب مکان برای احداث یک ساختمان جدید است. یک ایده مناسب برای کسب درآمد از اینترنت می تواند موفقیت شما را چندین گام جلوتر بیاندازد. بیاد داشته باشید وقتی مکانی برای احداث ساختمان انتخاب شد و ساخت و ساز انجام گردید، دیگر نمی توان مکان ساختمان را عوض کرد. در مورد کسب و کار هم همین موضوع صادق است. وقتی ایده اصلی و ارزش پیشنهادی یک کسب و کار انتخاب شود تغییر دادن بسیار دشوار خواهد بود.

ارزش پیشنهادی برای مشتری همان ایده‌ای است که یک کسب و کار از آن آغاز می گردد. یکجایی یک نیازی وجود دارد که بازار هنوز به شکل مناسبی به آن پاسخ نداده است. شناخت صحیح این نیاز و طراحی محصولی که بتواند این نیاز را پاسخ دهد گام اول موفقیت است.

ایده خوب به قدری مهم است که برخی شرکت ها حاضر هستند صرفا بخاطر ایده خوب از شما حمایت کنند و یا ایده شما را خریداری کنند. در سطح جهانی سایت هایی هستند که حاضر هستند از ایده های شما در حوزه های مختلف مانند فناوری، هنرهای دستی، موسیقی، آشپزی و... حمایت کند. سایت‌هایی نظیر:

 • Kickstarter
 • Quirky
 • Bandcamp
 • Etsy
 • IndieGoGo

در ایران نیز نهادهایی برای حمایت از ایده های نوآورانه و دانش بنیان وجود دارند. مانند:

 • شتاب دهنده آواتک
 • شتابدهنده دیموند
 • شتاب دهنده نوپا هاب
 • شتاب دهنده تک TAC
 • صندوق نوآوری و شکوفایی
 • صندوق مالی توسعه تکنولوژی
 • صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری های نوین
 • صندوق توسعه فناوری ایرانیان
 • صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران
 • صندوق توسعه صادرات و فناوری شریف
 • موسسه توسعه فناوری نخبگان
 • سرمایه گذاری خطرپذیر شناسا

اگر شتاب دهنده ای میشناسید که در این لیست قرار ندارد از طریق دیدگاه ها نام آن را با ما در میان بگذارید.

 با دیدن موفقیت استارت آپ ها، بسیاری از افراد به شوق می آیند و می خواهند استارت آپ خود را بنا کنند، اما بعد از مدتی از یافتن ایده جدید ناامید می شوند.

 "من خیلی دوست دارم یک ایده بکر پیاده کنم و کسب و کار اینترنتی رویاهای خودم را آغاز کنم، اما انگار هیچ ایده تازه‌ای نیست، همه ایده‌های خوب قبل از من به فکر کسی رسیده است، من چه کار می توانم بکنم؟ ای کاش اسنپ یا دیجی کالا نبود و اول به فکر من می‌رسید!!!"

آیا ایده‌های خوب همه شناسایی شده‌اند و دیگر جایی برای ایده‌های جدید وجود ندارد؟ آیا واقعا همه کسب و کارهایی که می‌توانستند امکان ایجاد داشته باشند تاکنون ایجاد شده‌اند؟ ایده‌های خوب همیشه از دل نیازها زاده می شود. تا وقتی احساس نیاز وجود داشته باشد جا برای ایده‌های جدید نیز وجود دارد.

اگر لیست شرکت های ثبت شده در ده سال پیش را با امسال مقایسه کنید متوجه خواهید شد بیش از 90% آنها شرکت‌های جدید می باشند که ده سال پیش وجود نداشتند. بعلاوه محال است یک روز از خواب بیدار شوید و تا آخر شب هیچ نیازی حس نکرده باشید که پاسخ مناسبی برای آن وجود داشته باشد.

در ایده پردازی خود را محدود به شکل سنتی کسب و کار نکنید، کسب و کارهای سنتی غالبا به دنبال پاسخ به نیازهای عمومی و غیر تخصصی هستند، نیاز به مکان مشخص دارند، حضور فیزیکی در آنها الزامی است، کارکنان سرساعات معین در محل کار حاضر می‌شوند و فقط در ساعات خاصی امکان ارائه خدمات وجود دارد.

اتفاقا ایده‌های خلاقانه از نیازهایی بوجود می‌آیند که کسب و کارهای موجود بخاطر ماهیت و مدل کسب و کار سنتی خود نمی‌توانند به آن پاسخ درستی بدهند.

مثلا فرض کنید یک روز پرکار پیش رو دارید. از یک طرف مجبورید مادر سالخورده تان را از فرودگاه به منزل بیاورید همزمان یک کار اداری مهم هم دارید. از طرف دیگر باید به مناسبت تولد یکی از عزیزانتان برایش دسته گل و یادداشت بفرستین، در این میان یک موضوع جدی کاری هم پیش آماده و نمی توانید از محل کارتان خارج شوید. احساس می کنید یک روز کاملا اعصاب خرد کن در پیش رو دارید. تا آخر روز را با اضطراب سپری می کنید، شب هم احتمالا باید کلی غر و اخم و تَخم را تحمل کنید. نه تنها به کارهایتان نرسیده اید بلکه باعث رنجش دیگران همه شده اید. این یعنی مشکل و نیاز، هرجا هم نیاز باشد جا برای ایده های جدید وجود دارد.

کدام کسب و کار سنتی را سراغ دارید که به چنین نیازی پاسخ دهد؟ اگر این اتفاقات تکراری بود یعنی اگر هر ماه در زمان مشخصی نیاز به انجام کار مشخصی داشتید، میتوانستید کسی را هماهنگ کنید تا برخی کارها را برایتان انجام دهد، اما وقتی بصورت ناگهانی و غیر تکراری نیاز داشته باشید همزمان در چند جا باشید، دیگر شکل سنتی کسب و کار پاسخگو نخواهد بود. می تواند از دل این نیاز غیرمتعارف یک استارت آپ خلاقانه زاده شود.

ایده های خلاقانه از بطن نیازهای غیر متعارف زاده می شود.

خوشبختانه نیازهای انسان ها با گذشت زمان همواره در حال تغییر است و همه اینها نشان می دهد تعداد نامحدودی ایده بکر همچنان وجود دارد که به فکر هیچ کس نرسیده است. کافی است کمی با دقت بیشتر به دور برتان نگاه کنید. فرض کنید ایده خوب مثل یک آهوی زیبا و گریز پا است، برای شکار آهو باید به شکارگاه هایی سرک بکشید که امکان وجود آهو در آن بیشتر است.

 ایده پردازی یک فرآیند خلاقانه است و گام های مشخصی برای آن نمی توان در نظر گرفت. اما یک چیز بطور قطع در مورد ایده ها مشخص است، ایده های خوب همیشه از دل نیازها زاده می‌شود.

فناوری های جدید راهی برای کسب درآمد از اینترنت

تکنولوژی های جدید، بستر مناسبی را برای کسب درآمد از اینترنت فراهم نموده است تا نیازهای جدید یا نیازهای گذشته ای که بازار تاکنون به آن بی توجه بوده است، دوباره مورد توجه قرار گیرد. در نتیجه ایده های خلاقانه و جالبی براساس تکنولوژی شکل گرفتند و براساس آن استارت آپ های متفاوتی ایجاد گردیدند. بعنوان مثال از اول بشریت انسانها دوست داشتند از موقعیت و وضعیت عزیزانشان باخبر باشند. اما نبود راه حل مناسب و مقرون به صرفه باعث می شد بازار این نیاز را نادیده بگیرد. با ظهور تکنولوژی مثل جی پی اس و تلفن های هوشمند، راه حل مناسب یافته شد. اکنون نرم افزارهایی وجود دارند که در هر لحظه می تواند با استفاده از تلفن همراه، موقعیت جغرافیایی لحظه ای عزیزانتان را نشان دهد و به آنها امکان می دهد در صورت خطر به شما هشدار دهند و از شما درخواست کمک کنند.

هریک از تحولات مهم در حوزه تکنولوژی، باعث بوجود آمدن کسب و کار اینترنتی جدیدی شد که با استفاده از تغییر ایجاد شده در تکنولوژی موجود ایده نوآورانه ای را ارائه داده اند و موفق شده اند. بعنوان مثال به تحولات زیر و کسب و کارهایی که در پی آن، امکان بوجود آمدن پیدا کرده اند توجه کنید:

فراگیر شدن شبکه اینترنت

باعث ایجاد و توسعه استارت آپ هایی مانند یاهو، گوگل، فیسبوک، توییتر، پورتال های خبری آنلاین و... گردید.

افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت

امکان توسعه استارت آپ هایی مانند یوتیوب، اسکایپ یا بازی های آنلاین جمعی مثل سیم سیتی (SimCity) و سکند لایف (second life) ایجاد کردند.

افزایش نفوذ تلفن های همراه هوشمند

باعث ایجاد بسیاری از استارت آپ های نام آشنا مانند، اینستاگرام، تلگرام، اسنپ، دیوار و... شدند.

هم اکنون فناوری های مربوط به گجت های پوشیدنی، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، خانه های هوشمند، تولید افزایشی و پرینت سه بعدی، تجزیه و تحلیل کلان داده ها (Big Data Analytic) به سرعت در حال توسعه می باشند و بستر بسیار مناسبی برای تولد ایده های ناب و استارت آپ های جدید می باشند.  ایده هایی که به نیازهایی پاسخ می دهند که تاکنون امکان پاسخ دادن به آنها به روش مقرون به صرفه ای وجود نداشته است.

تسلط به روندها و گرایشات بازار، درآمد اینترنتی را به سوی شما می کشد

جوامع بشری پویا هستند و همواره در حال تغییر می باشند. تغییر ترکیب جمعیتی، تغییر سبک زندگی، تغییرات فرهنگی و جغرافیایی نیازها و اولویت های جدیدی ایجاد می کنند. بعنوان مثال تغییر سبک زندگی افراد از شیوه سنتی به مدرن باعث تغییر سبد هزینه خانواده ها شده است. مسائلی مانند تفریح و سرگرمی، غذای آماده یا هزینه های ارتباطات، بهداشت، زیبایی و... شکل جدیدی به خود گرفته و بسیار پررنگ تر از سابق شده اند. این تغییرات باعث بوجود آمدن نیازهای جدید شده اند که فضا را برای بروز ایده های نو و کسب و کارهای جدید باز کرده است.

بعنوان مثال، سبک زندگی شهری باعث شده افراد کمتر در منزل آشپزی کنند و به غذاهای آماده تمایل بیشتری پیدا کنند. از دل این نیاز جدید استارت‌آپ هایی مانند زودفود و ریحون پا به عرصه وجود گذاشتند. افزایش تمایل جامعه به مسافرت های چند روزه و خارج از کشور باعث ایجاد استارت آپ هایی مانند زورق، کجارو، فاینداتور، لذت سفر، جهانگرد و...  شدند. همچنین تمایل به خرید از منزل و اجتناب از شلوغی و صرفه جویی در وقت، باعث توسعه کسب و کارهای اینترنتی مانند دیجی کالا و بامیلو شده اند.

موج های اجتماعی نیز میتواند منبع نیازهای غالبا زودگذر باشد. همه ما مثال هایی بخاطر داریم که یک شخصیت تلویزیونی و یا یک کاراکتر کارتونی در یک برهه زمانی محبوب شدند و انواع اقسام محصولات براساس آنها روانه بازار شدند. هم اکنون هم بعضا در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی یک سری موضوعات به مرکز توجه مردم جلب می شود، می توان از چنین توجهی ایده های جالبی مثل تولید تی تشرت یا برچسب ها و... استفاده کرد.

گوشه های تاریک جنگل ایده های خوبی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستند

همواره در حاشیه بازار نیازهایی وجود دارد که کسب و کارهای بزرگ از آنها غلفت نموده اند یا بنا به دلایلی وارد آنها نشده اند. به عنوان مثال با وجود شبکه های اجتماعی بزرگی مثل فیسبوک و تویتر، شبکه لینکدین با هدف قرار دادن متخصصان و مسئله اشتغال، کسب و کار اینترنتی مخصوص خود را بنا نهاده است. در ایران نیز استارت آپ هایی مانند ایران تلنت یا سایت مرجع متخصصین (irexpert) کار مشابهی انجام داده اند.

استارت آپ هایی وجود دارند که هدف آنها قشر خاصی از مشتریان می باشد که معمولا نیاز آنها در فروشگاه های عمومی تامین نمی شود. بعنوان مثال: تقریبا در هر خیابان یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو وجود دارد اما چند مورد از این فروشگاه ها لوازم مورد نیاز جوانان عشق ماشینی را تامین می‌کند که می خواهند ماشین 206 خود را تا حد ممکن به ماشین مسابقه ای شبیه کنند؟ سایت آپشن پژو (iroption.com) بصورت تخصصی لوازم تونینگ پژو 206 را عرضه می کند. لوازمی که بصورت عمومی در لوازم یدکی فروش ها یافت نمی شود، این سایت به یک قشر خاصی توجه دارد که درصد کمی از سهم مشتریان را شامل می شوند اما نیازهای آنها تخصصی است و حاضر هستند برای آن پول مناسبی هزینه کنند. همه سوپرمارکت ها سیگار و ذغال و لوازم قلیان عرضه می کنند اما چند فروشگاه می شناسید که بصورت تخصصی انواع پیپ و توتون مرغوب مخصوص آن  را داشته باشد؟ سایت کافه آرتین (artini.ir) از این نیاز قشر محدود استفاده کرده است و بصورت تخصصی به عرضه انواع توتون و پیپ مرغوب می پردازد.

فقط داشتن یک ایده خوب برای کسب درآمد از اینترنت کافی نیست!

فرض کنید یک ایده فوق العاده بکر دارید که معتقدید قطعا می تواند اساس یک کسب و کار اینترنتی موفق باشد. آیا این برای موفقیت کافی است؟

اگر از این حقیقت بگذریم که بیشتر افراد روش مناسب برای سنجیدن یک ایده خوب را ندارند و اکثرا در شناسایی آن اشتباه می کنند، با این وجود به فرض اینکه ایده شما تمام ویژگی های لازم را داشته باشد باز هم تا تبدیل شدن به یک کسب و کار اینترنتی خوب فاصله بسیاری وجود دارد. ایده خوب که به درستی نیاز مشتری را شناسایی کرده و ارزش مناسبی برای عرضه به مشتری دارد فقط یکی از پنج الزام یک کسب و کار موفق را برآورده می کند. هر ایده خوب برای اینکه بتواند تبدیل به یک کسب و کار خوب شود علاوه بر ایده به زمان، تیم، سرمایه و  مدل کسب وکار خوب نیاز دارد.

در قرن 18 و 19 میلادی صدها هزار نفر از ساکنان اروپا به همراه عزیزان خود مشقت یک سفر دریایی پرخطر را به جان می‌خریدند تا در سرزمینی قدم بگذارند که از آن با نام سرزمین فرصت‌ها یاد می‌شد. آمریکا سرزمینی تازه کشف شده‌ای بود که فرصت‌های اقتصادی جدید و برابری را پیش روی همه مهاجران قرار می داد. فرصت برابر اقتصادی آنقدر مهم بود که مهاجران از خانه و کاشانه و نزدیکان خود دل بکنند و خطرات مرگ، بیماری و غارت را به جان بخرند.

خوشبختانه در عصر حاضر برای کسب فرصت‌های اقتصادی جدید و برابر نیازی به مهاجرت ندارید، کسب و کار آنلاین موهبتی است که به همه امکان فعالیت می دهد. موانع ورود به کسب و کار اینترنتی هیچ یا بسیار اندک است و این امکان را به همه افراد می دهد تا با مشارکت در آن، داستان موفقیت خود را بسازند. در این سرزمین فرصت ها، نه نیاز به مدرک دانشگاهی دارید و نه پارتی لازم دارید و نه برای ایجاد کسب و کار سرمایه آنچنانی لازم است. حتی داشتن تخصص در حوزه فناوری و اینترنت نیز الزامی نیست.

برای آغاز سفر آنچه نیاز دارید این است که نخستین گام را بردارید. اراده کنید تا کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنید. باور کنید یا نه در این سرزمین فرصت ها، اولین و مهم ترین قدم همین است.

زندگی با قوانین و دستورالعمل ها هرچند یکنواخت، ولی ساده است. در دنیای غیرمجازی برای هرچیزی قانونی وجود دارد، ساعات، محدوده و شیوه فعالیت مشخص است و امکان تغییر در آنها اندک است،

 

با یافتن یک ایده خوب ، حس اینکه دارم یک کارآفرین می شوم، واقعا حس یک تولد بود. حس اینکه قرار است مفید واقع شوم و سرنوشت زندگی خودم را رقم بزنم.


تا قبل از این فکر می کردم راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی فقط طراحی یک سایت یا راه اندازی یک شبکه اجتماعی است، اما تازه متوجه شدم که اینطور نیست.

با مفاهیم مدیریتی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی بیشتر آشنا شدم. وقت آن رسیده بود تا مدل کسب و کارم را مشخص کنم. باید مدل کسب درآمد از اینترنت را برای خودم مشخص می کردم. طراحی سبد محصولات بر اساس اینکه من قرار است چه ارزش‌هایی برای مخاطبینم ایجاد کنم و چرا آنها باید از من خرید کنند، سوال مهمی بود که باید پاسخ می دادم. واضح بود که یک کارآفرین اینترنتی به یک وب سایت هم نیاز دارد،  طراحی بخش های مختلف وب سایت و نحوه عملکرد هر قسمت مراحل بعدی کار بودند.

اما دنیای کسب و کار اینترنتی شبیه غرب وحشی است، قوانین اندکی بر آن حاکم، انتخاب‌های پیش روی شما زیاد و فضای کارتان بی‌کران است. خلق فرصت‌های جدید، کم هزینه و ریتم تغییرات بسیار تند است. در نتیجه تحولی که در دنیای واقعی سالها زمان می‌برد در دنیای آنلاین می‌تواند در عرض چند ماه اتفاق بیافتد.

چه کارهایی باید انجام بدهیم تا یک کسب و کار اینترنتی موفق داشته باشیم و تبدیل به یک تاجر الکترونیک شویم؟ اغلب ما کارهایی را تحت عنوان کسب و کار انجام می دهیم اما موفق نیستیم، خیلی کارهایی که باید انجام بدهیم را انجام نمی دهیم و خیلی کارهایی که نباید انجام بدهیم را انجام می دهیم. لازم است که بدانیم برای موفقیت کسب وکار اینترنتی‌مان چه کارهایی را باید انجام دهیم. کار خوب کردن.

چگونه پیامدها، ریسک‌ها و چالش‌های کسب و کار اینترنتی را پشت سر بگذاریم؟ تاز وقتی می‌فهمیم که چه کارهایی را باید انجام بدهیم نمی‌دانیم که چگونه باید آن کارها را انجام بدهیم. پیامدها و ریسک‌های درست یا غلط انجام دادن آن کار چیست؟ چگونه با چالش‌های پیش روی کسب و کار اینترنتی‌مان مواجه شویم؟  خوب کار کردن.

مقاله چگونه یک تاجر الکترونیک موفق شوم در این قسمت معرفی شود.

 نفس کشیدن در این فضا بسیار پرهیجان است، اما باید آمادگی آن را نیز داشته باشید. کسب و کار در دنیای جدید دیگر چندان ساده نیست. قوانین کم، پیچیدگی زیاد و بی ثباتی را به دنبال دارد و گاه طاقت فرسا است. اما جای نگرانی نیست، هرچند قواعد کمی در کسب و کار اینترنتی وجود دارد اما خوشبختانه فضای حاکم بر آن بسیار منطقی است. اگر این منطق را درک کنید مسیر پیش روی شما روشن و قواعد بازی برایتان آشکار می شود.

هرچند قوانین کمی در کسب و کار اینترنتی وجود دارد اما خوشبختانه فضای حاکم بر آن بسیار منطقی است. اگر این منطق را درک کنید مسیر پیش روی شما روشن و قواعد بازی برایتان آشکار می شود.

هرچند قصه موفقیت هر کسب و کار اینترنتی با دیگری متفاوت است اما قواعد ثابتی برآن حاکم است. حتی در تغییر و تحولات دنیای وحشی وب این قواعد ثابت باقی می مانند.

منطق حاکم بر کسب و کار ثابت است. اگر بر منطق کسب و کار مسلط نباشید نمی توانید در فضای وب نیز کسب و کار موفقی داشته باشید. اگر چگونگی گردش مالی، تعامل با تامین کنندگان، مدیریت مشتریان، بازاریابی و مدیریت فرآیندها را ندانید همانند دنیای واقعی در مدیریت کسب و کار اینترنتی نیز موفق نخواهید شد.

این مسائل کمی با مسائل دنیای واقعی متفاوت هستند و از اصول خاصی پیروی می‌کنند. اما در هر صورت فراگیری آنها جزء واجبات برای مدیریت بهتر و اثربخش تر کسب و کار اینترنتی شما می‌باشد. از دیگر مزیت‌های یادگیری این مسائل ایجاد دیدگاه و بینش مدیریت استراتژیک و مدیریت راهبردی برای کسب و کارتان است.

 

داستان‌هایی از افراد زیادی وجود دارد که بدون بودجه بندی مناسب برای کسب و کار اینترنتی به شکست خورده بودند به عنوان مثال طرف ماهانه 4.5 میلیون هزینه اجاره دفتر کار می دهد که برایش هیچ سودی ندارد درحالی که حاضر نیست ماهانه 500 هزار تومان برای کسب و کار اینترنتی خودش خرج کند!!!

من باید چشم انداز، اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدتم را می نوشتم و سپس راه های رسیدن به این اهداف را مشخص می کردم. بایستی طرح واره ذهنی دقیقی از کسب و کارم ایجاد می کردم و عوامل تاثیر گذار روی شغل جدیدم رو به خوبی می شناختم و برای مدیریت کردن آنها برنامه ریزی می کردم.

برای رسیدن به هدف های بزرگ کسب و کار رویاییتان بایستی مسیرهای رسیدن به این اهداف رو بشناسید، مواظب کلاه برداران سر راهتان باشید و گزینه های مناسب را انتخاب کنید.

مقاله تبلیغات اینترنتی در این قسمت معرفی شود.

 

 

 

من همیشه شنیده بودم که بسیاری از ایده های خوب در حد ایده باقی می مانند و پا به عرصه وجود نمی گذارند. خیلی ها ایده های خوبی دارند اما وقتی پای اجرا به میان می آید، جا می زنند. استرس و هیجان خاصی داشتم. تصمیم نهایی را گرفته بودم و پل‌های پشت سرم برای بازگشت را عمدا خراب کرده بودم باید پیروز می شدم، راه بازگشتی نبود. آستین های همت را بالا زدم و کار عملیاتی را شروع کردم.     

برای شروع کار ابتدا منابع و تجهیزاتی که لازم داشتم را خریداری کردم. مواردی مثل خرید هاست و دامنه برای زیر ساخت های وب سایت. وب سایتم را طراحی کردیم و استراتژی بازاریابی محتوا و همچنین استراتژی محتوا برای محصولاتم را طراحی کردم. من یاد گرفتم برای اینکه بهتر دیده شوم بایستی وب سایتم را برای موتورهای جستجوگری مثل گوگل بهینه کنم و روی سایتم پیاده سازی کنم. در بخش تولید محتوا نکته بسیار جالب و حیاتی را متوجه شدم. متوجه شدم که باید برای کسب و کارم داستان سرایی کنم. با کمک داستان سرایی علاوه بر اینکه به ساخت برند کمک بسزایی می شود با توجه به اینکه احساسات مخاطب درگیر کسب و کار اینترنتی ما می شود ، مخاطب خیلی بهتر جذب کسب و کار و محصولات ما می شود.  

 

موفقیت در کسب و کار اینترنتی به آنچه می‌دانید مربوط نیست، بلکه در مورد چیزی است که می‌خواهید بدانید و تعهدی است که نسبت به فراگیری آن دارید. آنچه بین شما و دیگران تمایز ایجاد می‌کند و باعث اوج گرفتنتان می‌شود، تمایل و تعهد شما به یادگیری و بکاربستن دانسته‌هایتان است.

تمایز، کلید واژه مهم این قاعده است که با تعهد شما به یادگیری اصول، فنون و هنر کسب و کار اینترنتی و بکارگیری آنها امکان‌پذیر است. اینکه چه چیز‌هایی را باید بدانید و یادبگیرید و اولویت یادگیری با کدام مطالب هستند به شما کمک می کنند که اثربخش تر هزینه کنید و سریعتر به جواب برسید.

 

یک مدل کسب و کار خوب تضمین کننده درآمدی اینترنتی است.

من یک کسب و کار خوب و اصولی راه اندازی کرده بودم و الان وقتش بود که کرکره ها را بالا ببرم و به همه بگویم که داستان برند من چست!. بایستی وب سایتم را ترویج می کردم. باید از این پتانسیل داستان سرایی استفاده می کردم و خودم را به همه معرفی می کردم. پس راه های اصولی ترویج و تبلیغ اینترنتی را فرا گرفتم و داستان کسب و کارم را به گوش مخاطبین هدفم رساندم. نکته مهمی که در این قسمت باید به آن توجه می کردم این بود که در زمان ترویج و تبلیغاتم بایستی مواظب هدر دادن منابع و کلاهبرداران باشم تا به دام آنها گرفتار نشوم.

درست تبلیغ کردن که به هنر تبلیغ نویسی معروف است و جای درست تبلیغ کردن از اصولی هستند که حتما نیاز به آموزش و راهنمایی در این خصوص داشتم.

حضور در شبکه های اجتماعی راه حل جالب اما کارشناسانه ای بود که منافع زیادی برای کسب و کار من به همراه داشت. تا اون موقع هیچ وقت فکر نمی کردم که حضور در شبکه های اجتماعی چه نکات ریز اما تاثیرگزاری دارد.

وسایل و توشه سفر مناسب برای راهی شدن در اقیانوس کسب و کار خود فراهم کنید. انتخاب ابزار درست و استفاده درست از آن یکی از نکات بسیار مهم در کسب و کارهای اینترنتی است.

 

در طی مراحل راه اندازی کسب و کارم متوجه شدم که نیاز دارم آموزش‌های مختلفی را برای مدیریت بهتر کسب و کارم ببینم و همکارانی که به مرور به من پیوسته بودند نیز این آموزش ها را لازم داشتند. آموزش‌هایی نظیر مدیریت وب سایت، مدیریت محتوا، شناسایی و  توسعه کلمات کلیدی و کلید واژه‌ها، انجام کارهای حرفه ای سئو و بهینه سازی وب سایت، چگونگی مدیریت بخش باشگاه مشتریان و ... . جالب که این آموزش ها همراه با عمل بوده و یادگیری من و تیمم را به شدت افزایش داد.

لذت یادگیری ، فرد را به دانش آموزی برای تمام عمر تبدیل می کند. در درون هر استاد بزرگ ، استاد بزرگتری نهفته است که فقط دانشجویان توانا ، او را کشف می کنند.((ناشناس))

وقتی آموزش‌های مناسبی در خصوص کسب و کار رویای خود فرا بگیرید ، بر اوضاع مسلط تر خواهید بود و ابزاری برای سنجش رخدادها و رویدادهای پیش روی خود خواهید داشت.

 

 

یک مدل کسب وکار خوب با یک نگاه عمیق بر انگیزش انسانی آغاز و با جریانی از سود خاتمه می یابد.     John magretta

 

مفهوم مدل کسب و کار بسیار پیش تر از پیدایش تجارت الکترونیکی وجود داشته است اما واژه مدل کسب و کار (business Model) یکی از شایع ترین کلمات در کسب و کار اینترنتی است که پیدایش و اوج گرفتن آن تقریبا با اوج گرفتن کسب و کارهای آنلاین آغاز شده است.

اولین بار واژه مدل کسب و کار را مایکل لویس در کتاب The New, New Thing  در توضیح چگونگی کسب درآمد شرکت های سیلکون ولی همانند مایکروسافت معرفی کرد. وی از این واژه برای توصیف چگونگی ایجاد درآمد و سودآوری از عملیات یک شرکت استفاده نمود. در واقع مدل کسب و کار مجموعه ای از مفروضات است که چارچوب و الگوی ایجاد ارزش و گردش مالی را در شرکت توصیف می کند و به قول آقای استراوالدر مدل کسب و کار مجموعه ای از فرضیات و گمانه هایی است  که چارچوب اصلی ایجاد ارزش و گردش مالی در شرکت را مشخص می کند و هرچه این فرضیات مبتنی بر حقایق باشد، مدل کسب و کار به واقعیت نزدیکتر خواهد بود.

یک تاجر الکترونیک باید در خصوص مدل کسب و کار اطلاعات کافی داشته باشد و برای اینکه بدانیم کدام مدل کسب و کار بهتر است، معمولا از مقایسه حاشیه سود خالص استفاده می شود. بعنوان مثال فرض کنید دو شرکت الف و ب در صنعت توزیع فیلم و سریال فعالیت می کنند و فرض کنیم درآمد هرکدام از آنها با هم برابر و مساوی 500 میلیارد تومان باشد. اما شرکت الف به صورت فیزیکی و شرکت ب از طریق فضای آنلاین به توزیع محتوا خود می پردازند. هزینه های شرکت الف 400 میلیارد تومان و هزینه های شرکت ب به واسطه استفاده از بستر آنلاین 200 میلیارد تومان باشد. در این حالت حاشیه سود خالص شرکت الف 100 میلیارد تومان و معادل 20٪ از کل درآمد می باشد و حاشیه سود خالص شرکت ب 300 میلیارد و معادل 60٪ از درآمد خالص است. در این حالت مدل کسب و کار شرکت ب اثربخش تر و کاراتر از شرکت الف شناخته می شود و این اختلاف حاصل از تفاوت مدل کسب و کار این دو شرکت می باشد.

 از آنجایی که ما عاشق داستان هستیم و معتقدیم هرچیزی اگر به شکل داستانی بیان شود جذاب تر و باحال تر است پس مدل کسب و کار را هم یک داستان می بینیم.  اگر قصه هایی که در مورد موفقیت و ثروت آفرینی می باشند را دوست دارید پس احتمالا با مدل کسب و کار هم ارتباط خوبی برقرار خواهید نمود.

مدل کسب و کار داستانی است که هر تاجر الکترونیک برای کسب و کارخودش می نویسد، دیگران را جذب این داستان می کند و خود نقش اول را بر عهده می گیرد. اگر داستان گوی خوبی باشید، افراد دیگر نیز جذب داستان شما خواهد شد و در انتها جریانی از موفقیت و ثروت به سمت تان جاری خواهد شد، اما اگر داستان شما نقص منطقی داشته باشد، دیگران از آن استقبال نخواهند کرد و احتمالا چیزی عایدتان نخواهد شد.

اجازه دهید مدل کسب و کار را با بیان یک داستان از کشور آمریکا و دانشگاه بوستون معرفی کنیم.

داستان کوپن های تخفیف دانشگاهی

وقتی مایکل برونر در دهه 1980 تحصیل خود را در دانشگاه بوستون شروع کرد فقط یک جوان ساده و بی تجربه بود اما هنگام فارغ التحصیلی مالک شرکت موفق Eastern Exclusives شده و در آستانه تبدیل شدن به یکی از چهره های تاثیر گذار بازاریابی قرار گرفته بود . مایکل برونر نه سرمایه ای برای شروع کار داشت، نه یک ایده بکر که اولین بار به ذهن او رسیده باشد. در واقع مایکل یک داستان قدیمی را بازنویسی کرد.  تنها کاری که او کرد و باعث جهشش شد، اصلاح یک مدل کسب و کار قدیمی بود.

او مثل هر دانشجوی دیگری با پرداخت مبلغ اندکی، کتابچه کوپن های تخیف را تهیه می کرد که بیشتر مربوط به خرید کتاب و استفاده از رستوران های محلی نزدیک محوطه دانشگاه بود.  اما او یک نکته ساده را کشف کرده بود، پتانسیلی که جهت خلق ارزش از این کوپن ها وجود دارد بسیار بیشتر از آن چیزی است که در آن زمان ارائه می شد.

به نظر یک جای این داستان می لنگد! استفاده از کوپن های تخفیف هم برای دانشجویان جذاب بود و هم برای صاحبان کسب و کارهای  محلی، زیرا کوپن های تخفیق باعث جذب مشتری و رونق گرفتن کسب و کارهای آنها بود. با این وجود که هم تقاضا و هم عرضه کننده از این روش استقبال می کردند اما در عمل کوپن های تخفیف آنچنان که باید رونق نداشتند.

مایکل کلید رسیدن به رونق بیشتر را توزیع وسیع تر کوپن ها می دانست. اما این وسط یک مشکل وجود داشت که مانع توزیع گسترده کوپن ها می شد. دانشجویان برای تهیه کتابچه کوپن های تخفیف باید مبلغ اولیه ای را پرداخت می کردند اما مشکل اینجا بود که دانشجویان همواره از لحاظ مالی در تنگنا هستند و پرداخت اولیه هزینه همان کوپن های تخفیف هم بعضا برایشان دشوار میباشد. پس کلید کار توزیع گسترده کوپن ها، توزیع رایگان دفترچه ها در میان تمامی دانشجویان بود. اما از سوی دیگر یک نفر باید هزینه چاپ و توزیع کوپن ها را تقبل می کرد. اما برونر توان مالی چنین کاری را نداشت.

داستان کسب و کار کوپن های تخفیف یک گره اساسی داشت که باز کردن آن خارج از عهده دستان خالی از پول مایکل به نظر می­رسید. اما وی به نقش خود در داستان کسب و کار کوپن های تخفیف راضی نبود پس خود داستان کسب و کار را دوباره بازتعریف کرد. مایکل داستان جدید را به گونه ای تعریف کرد که اولا نقش اول آن سهم خودش باشد ثانیا همه بازیگران از بازی در این داستان جدید خرسند باشند و نقش های جدیدی را قبول کنند که مایکل برای آنها مشخص کرده بود.

برای اینکار او سراغ بخش خدمات دانشجویی دانشگاه رفت و پیشنهاد داد تا کتابچه کوپن های تخفیف را بصورت رایگان در اختیار خدمات رفاهی دانشگاه قرار دهد و آنها دفترچه ها را در میان تمام دانشجویان توزیع کنند. بخش خدمات رفاهی دانشگاه از این نقش جدید استقبال کرد زیرا بدون صرف هیچ هزینه ای و با توزیع دفترچه های رایگانی که پش از این دانشجویان باید برای آن پول پرداخت می کردند، میتوانستند تصویر بهتری از خود در ذهن دانشجویان ایجاد کنند.

برای صاحبان کسب و کار همواره فروش دغدغه اصلی است و از هر ایده ای که منجر به فروش بیشتر و رونق کسب  وکارشان شوند استقبال می کنند. صاحبان کسب و کار در شرایط رکود حاضرند بدون سود و حتی با قبول ضرر محصول خود را بفروشند تا اولا گردش مالی آنها دچار مشکل نشود و ثانیا از انقضای محصولاتشان جلوگیری کنند. پس وقتی در مرحله بعدی برونر سراغ کسب و کارهای محلی رفت و به آنها پیشنهاد داد در قبال دریافت مبلغ اندکی کوپن های تخفیف آنها را در اختیار تمام دانشجویان دانشگاه قرار دهد. صاحبان کسب و کارهای محلی نیز از این ایده استقبال کردند و از مشارکت در این نقش جدید راضی بودند زیرا با یک هزینه اندک می توانستند بیش از 14000  مشتری بالقوه را جذب و کسب و کار خود را رونق دهند.

طرف دیگر این داستان دانشجویان بودند که از داستان جدید بیش از همه استقبال کردند. برای دانشجویان که پول نقد همواره کم یاب است چه چیزی بهتر از اینکه بدون پرداخت هیچ هزینه ای به کوپن های تخفیف دسترسی داشتند.

داستان جدید کسب و کار برونر موفق شد و چرخ کسب و کار کوپن های تخفیف به سرعت شروع به چرخیدن نمود. بعد از این برونر این داستان را در کسب و کارهای دیگری نیز تکرار نمود و امروزه بعنوان پیشگام بازاریابی مستقیم شناخته می شود.

کوپن های تخفیف ایده مایکل نبود، در واقع این روش از قرن هجدهم رواج داشت، او فقط داستان کسب و کار را تغییر داد. مایکل توانست داستانی تعریف کند که همه در آن خرسند بودند و البته سهم خود را نیز از این داستان گویی شیرین به خوبی برداشت نمود.

مدل کسب و کار بینش عمیقی به من در خصوص مدیریت کسب و کارم داد. هر موقع این مدل را مجددا بررسی می کنم سعی می کنم خلاقیتی در هر بخش این مدل ایجاد کنم تا کسب و کار خلاق تری داشته باشم.

 

دنیای وب وحشی به یک مدل کسب و کار اینترنتی خوب نیاز دارد.

بسیاری از کسب و کارهای سنتی اطراف ما از مشکلاتی رنج می برند که داستان کوپن های تخفیف در زمان مایکل برونر رنج می بردند. مشکلاتی که حل آنها بعضا آنچنان هم دشوار نیست، اما به دلیل اینکه حل آنها نیاز به فکر کردن و برهم زدن روال پیشین دارد کاسبان سنتی تمایلی جهت حل آنها ندارند. اما دنیای وحشی وب محل ماجراجویی و موفقیت انسان های جسوری است که هم عاشق فکر کردن و نوآوری هستند و هم جسارت شکستن چهارچوب های سنتی را دارند. برای فاتحان دنیای وحشی وب، کلمه نه معنی ندارد. بعلاوه بسیاری از گره هایی که در مدل های کسب و کار قدیمی وجود دارند زاییده زمان گذشته هستند و اکنون با توسعه زیرساخت های آنلاین، تکنولوژی های جدید و در دسترس بودن امکان ارتباطات آسان، راه حل منطقی و آسان برای آنها وجود دارد. اما کسب و کارهای سنتی چندان به شکستن الگوها و عادت های پیشین خود تمایلی ندارند. آنها دوست دارند همان مدل سنتی کسب و کار را  دنبال کنند در محل کسب و کار خود بنشینند و منتظر مشتری باشند. این کسب و کارها بهترین طعمه برای غارت فاتحان وب وحشی می باشند. با اصلاح مدل کسب و کار و استفاده از پلتفرم های آنلاین و تکنولوژی های جدید و در دسترس بسیاری از کسب و کارهای سنتی را می توان همانند بازی کلش آو کلنز در چشم برهم زدنی تاراج کرد.

این قاعده صرفا در مورد کسب و کارهای سنتی نیست. کسب و کارهای آنلاین موجود نیز از ضعف مدل کسب و کار رنج می برند و نیاز به اصلاح دارند. اتفاقا با توجه به ماهیت پویا وتعاملی تجارت آنلاین، مدل کسب و کار در این حوزه بیش از کسب و کار سنتی معنی پیدا می کند. در بسیاری از مواقع تفاوت میان یک کسب و کار موفق و شکست خورده در مدل کسب و کار آنها نهفته است.

بعنوان مثال به مدل کسب و کار شرکت نت برگ نگاهی بیاندازیم. این شرکت به ادعای سایت خودش بعنوان اولین سایت خرید گروهی از سال 1390 فعالیتش را آغاز کرده است و در این مدت از انواع روش های تبلیغی من جمله تبلیغات تلویزیونی بهره برده است.

 به نقل از سایت http://www.siteworthtraffic.com این سایت در روز حدود 44 هزار نفر بازدید کننده منحصر به فرد دارد. برای اینکه عددی برای مقایسه داشته باشیم سایت تخفیفان که در زمینه مشابه و با مدل کسب و کار مشابه فعالیت می کند بازدید روزانه ای حدود 130 هزار نفر دارد. در اینجا قصد مقایسه این دو شرکت و این که این تفاوت از کجا حاصل شده است را نداریم. اما در اینجا صرفا هدف از بیان میزان بازدید این دو سایت به دست آوردن مقایسی برای شناخت بیشتر ظرفیت بازار می باشد.

جدا از سیستم نظردهی سایت نت برگ که همه در حال به به و چه چه گفتن هستند و بیشتر از اینکه اقناع کننده باشد یادآور کشورهای جهان سومی است. مدل کسب و کار این شرکت از یک ضعف اساسی رنج می برد. محدودیت هایی که در شیوه پرداخت، مهلت استفاده از تخفیف ها و نحوه همکاری با کسب و کارها  به گونه ای است که با وجود پتانسیل بالای بازار تخفیف های گروهی و قدمت و حجم تبلیغات و بازاریابی گسترده این شرکت، همچنان این شرکت به رشد مطلوب خود نرسیده است. بعنوان یک تمرین عملی به این بیاندیشید چه چیزی باعث کند شدن چرخ کسب و کار نت برگ شده است و با اصلاح چه مواردی می توان چرخ کسب و کار نت برگ را بیش از پیش رونق داد.

 

کسب و کار اینترنتی موفق، بدون کمک امکان پذیر نیست. به یاد داشته باشید شما نمی‌توانید در همه حوزه‌ها متخصص باشید، برای موفقیت نیاز به آموزش و کمک دیگران دارید.

در سایتاگرام با ارائه مطالبی  مفید و تجربی در حوزه کسب و کار اینترنتی ، بدنبال این هستیم به شکلی ملموس، آسان و علمی شما را با منطق کسب و کار اینترنتی آشنا کنیم. آموزش‌های لازم در مورد تکه‌های مختلف پازل کسب و کار اینترنتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا تصویر پازل کامل شده در ذهن شما شکل بگیرد. ما به شما کمک می‌کنیم تا مقصد مطلوب را بیابید و نقشه راه رسیدن به آن را ترسیم کنید.

 

 

 

 

در کنار شما هستیم، با خیالی آسوده کسب و کار رویایی خود را بسازید.