مواظب کلاه‌های گشادی که در بازار مکاره تبلیغات اینترنتی برایتان دوخته‌اند باشید، به جد توصیه می کنیم ابتدا با کسب آگاهی از این بازار بفهمید توی این شلوغ بازار چه خبره! کی به کیه؟ تا اینکه تا زانو سرتان کلاه نرود. لذا توصیه می کنیم ابتدا اصطلاحات و فرایندهای این بازار را بیاموزید و سپس برای بهره‌وری و اثربخشی بیشتر و اینکه بهتر در این بازار نتیجه بگیرید، اقدام نمایید. لطفا قبل از ادامه مطالعه این مقاله ویدئو زیر را مشاهده کنید تا با یکی از جدیدترین روش های کلاهبرداری تبلیغات اینترنتی آشنا شوید.


تبلیغات اینترنتی یعنی به نمایش گذاشتن عوامل وابسته به کسب و کارتان، مانند نام تجاری، محصولات، برند، خدمات و... در محیط اینترنت و سایت‌های پربیننده. اما همه چیز به این راحتی نیست، اگر چشم و گوشتان باز نباشد شک نکنید در دام گسترده کلاه‌برداران گرفتار خواهید شد و منابع زیادی را از دست خواهید داد. با ما همراه باشید تا کمکتان کنیم آگاه‌تر و هدفمندتر رفتار کنید.
در گام  اول باید بدانید که اصلا ضرورت دارد که در اینترنت تبلیغ کنید یا خیر. ما با یک دسته از افراد در این مقاله صحبت خاصی نداریم، آنهایی که بطور ماهانه چند میلیون هزینه اجاره دفتر می دهند ولی موقع تبلیغ از هر نوع آن که می‌شود مثل تبلیغ اینترنتی یا تبلیغ تلویزیونی می‌گویند، پول نداریم. این افراد واقعا درکی از تبلیغات و تاثیر آنها در کسب و کار خود ندارند.
وقتی شما از رسانه‌های دیگری نظیر تلویزیون برای تبلیغ استفاده می‌کنید، محصولات و خدماتتان را در یک زمان مشخص در معرض دید مخاطبین بیشماری قرار می‌دهید که ممکن است حجم قابل توجهی از آنها مشتریان بالقوه شما باشند. یک مزیت این نوع تبلیغات وجود مخاطبین زیاد در پای گیرندگان تلویزیون است و این یعنی تعداد زیادی از مشتری بالقوه با نام محصولات و خدمات شما آشنا می شوند. اما چند نکته قابل تامل در این خصوص وجود دارد، اول اینکه این گونه تبلیغات هزینه بسیار بالایی به نسبت سایر گزینه‌های تبلیغاتی نظیر تبلیغات اینترنتی دارند. دوم اینکه این تبلیغ در یک زمان مشخص در معرض دید مخاطبین قرار می‌گیرد و تمام می‌شود در صورتی که تبلیغات اینترنتی مدت زمان بیشتری به نمایش در می‌آید. سوم اینکه تبلیغات تلویزیونی تحمیلی است یعنی مخاطب در آن زمان مجبور به دیدن است، اما تبلیغات اینترنتی کششی است، یعنی مخاطب بر اساس نیاز و خواسته خود به سراغ تبلیغات شما می‌آید و این یعنی دسترسی به جامعه هدف دقیق‌تر. در تبلیغات تلویزیونی امکان ارائه آمار دقیق از مخاطبین هدف وجود ندارد در صورتیکه در تبلیغات اینترنتی شما آمار دقیق از مخاطبین حتی به صورت روزانه و حتی رفتارهایی که با تبلیغ شما انجام داده اند وجود دارد، اینها تنها بخشی از مزایای تبلیغات اینترنتی نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی است.

تبلیغات تلویزیونی
 

تبلیغات اینترنتی بهتر است یا تلویزیونی؟


در اینجا مقایسه‌ای کوتاه بین تبلیغات تلویزیونی به عنوان یکی از روش‌های تبلیغاتی اثربخش و تبلیغات اینترنتی به عنوان یکی از جدیدترین نوع تبلیغات انجام شد. بدیهی است استفاده از سایر رسانه‌های تبلیغاتی نظیر تبلیغات محیطی، تبلیغات رادیویی و... نیز وجود دارد.
پس این موضوع خیلی مهم است که شما آگاه باشید که مخاطبین هدف شما از کدام رسانه بیشتر استفاده می‌کنند، آنگاه می‌توانید تصمیم بگیرید که ضرورت دارد در اینترنت تبلیغ کنید یا خیر.
اگر مخاطبین هدف شما افراد کهن‌سال دهه 40 به قبل هستند شاید تبلیغات اینترنتی جای مناسبی برای تبلیغ نباشد، یا اگر مخاطبین شما نوجوانان کمتر از 14 سال هستند، شاید شبکه‌های اجتماعی فضای مناسب‌تری برای تبلیغ باشند.
در گام دوم باید بدانید که چه هدفی دارید و بر اساس آن هدف ببینید چه تیپ تبلیغات اینترنتی به کار شما می آید. لذا باید تیپ‌های مختلف تبلیغات اینترنتی را بشناسید. به طور ساده فرایند تهیه و اجرای تبلیغات اینترنتی سه بخش اصلی دارد که بایستی آنها و اصطلاحاتشان را به خوبی بشناسید. این سه بخش شامل: شرکتهای تبلیغاتی، ناشران اینترنتی، تبلیغ‌دهندگان می شود. که هر کدام از این بخش ها وظیفه و نقشی در اجرای تیپ‌های مختلف تبلیغات اینترنتی بر عهده دارند.

تبلیغات اینترنتی


انواع تیپ های تبلیغاتی که بایستی نسبت به آنها آگاهی داشته باشید:

تیپ‌های مبتنی بر محتوا:

شامل تولید محتوای ارزشمند، سئو سایت، رپورتاژ آگهی‌، ایمیل مارکتینگ و تالارهای گفتگو.

تیپ‌های مبتنی بر خدمات تبلیغاتی:

استفاده از شکل‌های مختلف تبلیغات مانند تبلیغات گوگل، بنرها، تبلیغات کلیکی، نمایش آگهی در سایت های مختلف و...

تیپ های مبتنی بر حمایت گری:

نظیر راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در حمایت از رخدادهای اجتماعی، فرهنگی و...

تیپ‌های تبلیغاتی تحمیلی:

استفاده از روش‌های پاپ آپ، تبلیغات ناخواسته، ارجاع‌های اشتباه و...(مشخصه این تبلیغات است که به خواسته مخاطب نمایش داده نمی شوند)
 
شناخت هر یک از تیپ‌های تبلیغاتی فوق نظیر کارائی، اثربخشی، مورد استفاده، هزینه ها، مسائل فنی تبلیغات، روش‌های کلاه برداری در هر کدام و... به شما برای تصمیم گیری بهتر کمک خواهد کرد. در این بخش علاوه بر اینکه نیاز است شناخت کافی از انواع تبلیغات داشته باشید باید بدانید با چه هدفی می خواهید تبلیغ کنید. با هدف جذب دنبال کننده؟ با هدف افزایش بازدید از سایت و ارتقاء رتبه سایت؟ با هدف جلب توجه و فروش بیشتر محصولات؟ با هدف آگاهی دادن و هوشیاری مخاطب؟ با هدف توسعه برند محصولات؟
تعیین هدف مشخص و شفاف کمک زیادی به انتخاب روش تبلیغاتی شما خواهد کرد، توصیه مهم ما در این بخش این است که حتما قبل از هر گونه تبلیغ با مشاوران خبره و معتمد در این خصوص مشورت نمایید.
 بطور مثال شما باید مواظب کلاه گشاد تبلیغات کلیکی باشید، در تبلیغات کلیکی دو بخش عمده تبلیغ دهندگان و ناشران اینترنتی وجود دارند یعنی کسانی که تبلیغات شما را ارائه می دهند و کسانی که فضایی را که مخاطبین شما در آن وجود دارند در اختیارتان قرار می دهند تا تبلیغ شما در آن فضا قرار بگیرد. در این روش که یکی از بهترین روش‌های تبلیغاتی در اینترنت است شما به ازای هر کلیک روی تبلیغتان و ارجاع مخاطب به وب سایت مبلغی را بایستی پرداخت کنید. حال اگر از شرکت‌های تبلیغاتی معتبر در این حوزه استفاده نکنید، شرکت‌های نامعتبر برای اینکه هزینه بیشتری از شما بگیرند بخشی از هزینه‌ای را که شما می‌پردازید به کسانی پرداخت می‌کنند که بطور مصنوعی بر روی تبلیغات شما کلیک نمایند و شمار کلیک ها را بالا ببرند و به این صورت هزینه هنگفتی که اثربخشی نداشته است را برای شما ایجاد می کنند.
یا به عنوان مثال دیگر شما باید در خصوص اصطلاحاتی نظیر بک لینک یا لینک فالو به حد کافی آگاهی داشته باشید تا بتوانید متوجه شوید شرکتی که سرویس و خدمات لینک سازی به شما می دهد آیا بک لینک یا لینک فالو مناسب بر روی تبلیغ شما اجرا کرده است یا خیر؟

تبلیغات گوگل
از طرف دیگر شناخت از مخاطبین هدف شما و اینکه آنها در کدام وب سایتهای معتبر بیشترین تردد را دارند، در چه منطقه جغرافیایی زندگی می کنند، در چه ساعاتی از شبانه روز از اینترنت استفاده می کنند، از چه سیستم عامل ها یا اپلیکیشن‌هایی استفاده می کنند و... نقش بسزایی در تصمیم گیری و اثربخشی هزینه کرد شما در تبلیغات اینترنتی دارد. تحلیل مخاطبین هدف و تحلیل ویژگی‌ها و رفتار‌های آنها موضوع مهمی است که بایستی در این بازار مکاره به آن توجه داشته باشید.
به یاد داشته باشید که جذب مخاطب با هر هدفی در شبکه گسترده اینترنت نیازمند زیرساخت‌های مناسبی نیز می باشد. اگر مخاطبان به سمت سایت شما هدایت شوند اما سروری که شما در حال استفاده از آن هستید سرعت مناسبی نداشته باشد مخاطبین به شدت ریزش خواهند داشت. با حضور در تبلیغات اینترنتی باید خود را آماده حضور تعداد زیادی مخاطب نمایید.
هدف‌گذاری، اجرای درست، ارزیابی، تحلیل و سنجش اثربخشی، اصلاح و بهبود تبلیغات اینترنتی چرخه طلایی موفقیت در بازار تبلیغات اینترنتی هستند.
اگر هدف مشخص و شاخص های عملکردی مناسبی در این بازار نداشته باشید، هر اتفاقی که برایتان رخ می‌دهد حس خوبی نخواهید داشت چون از اول هم نمی دانستید که چه انتظار و توقعی دارید.
درخصوص داشتن چهارچوب کلی برای اثربخشی تبلیغات اینترنتی موسسه دابل کلیک دارای یک دستورالعمل چهاربخشی مناسبی است که در آن نحوه اثربخش نمودن فعالیت‌های تبلیغات اینترنتی را ارائه داده است. این چهارچوب شامل:

تعیین اهداف صریح:

تعیین اهداف کسب و کار، تا فعالیت‌های تبلیغی برای بدست آوردن آنها طراحی شوند و به عبارت دقیقتر تعریف مقیاس‌هایی که به وسیله آنها اهداف ارزیابی شوند.

بخش بندی کاربران:

شناسایی آن دسته از کاربرانی که بیشتر محتمل هستند تا به طور فعالانه ای به پیام تبلیغی پاسخ دهند یا بر روی آن کلیک نمایند.

بهینه سازی رسانه:

بهبود دائم برنامه‌های تبلیغی با توجه به هماهنگی بیشتر با بخش بازار هدف و ایجاد و توسعه صفحه ورود منطبق با محتوای پیام و جانمایی تبلیغات اینترنتی.

بازبینی، ارزیابی و بهبود:

پس از پایان یک دوره فعالیت باید یک بررسی کامل صورت پذیرد تا مشخص شود چه عواملی به صورت کارا عمل نموده و موجب دسترسی به اهداف مورد نظر شده است. در ادامه بررسی باید مقیاس ها ارزیابی شوند تا مشخص شود آیا مقیاس ها توانسته اند بدرستی اهداف را ارزیابی کنند و اینکه آیا اهداف تعیین شده اهداف واقعی بوده اند؟ نتایج حاصل از بررسی به عنوان یک تجربه مفید برای دوره های بعدی فعالیت‌های تبلیغات اینترنتی به کار خواهد رفت.

از همه این موارد که بگذریم خود محتوای تبلیغاتی باید به گونه‌ای طراحی شود که چهار واژه  توجه، علاقه، خواست و اقدام را برای اثربخش کردن تبلیغات در خود داشته باشد و تهیه  این مهم نیاز به کارشناسان خبره و آگاه دارد.
 
اگر شما هم در دام این کلاهبردارها افتاده اید، در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

در کنار شما هستیم، با خیالی آسوده کسب و کار رویایی خود را بسازید