خاطرات یک کارآفرین که با تاجر الکترونیک همراه شد

سکانس اول: یک تصمیم مهم در زندگی

باید کاری می کردم، باید یک تصمیم مهم توی زندگیم می گرفتم. دیگه وقت از این شاخه به اون شاخه شدن نبود. اما سرمایه خیلی زیادی نداشتم تا یک کاسبی راه بندازم. باید به توانمندی‌ها و علایقم تکیه می کردم. با توجه به اینکه راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی نسبتا سرمایه کمتری نیاز داشت تصمیم گرفتم وارد این دنیا ناشناخته بشم.

اما قبلش باید می دونستم که کجا قراره برم؟ برای چی؟ چه چالش‌هایی و مسائلی را پیش رو دارم؟ باید می فهمیدم چه توانایی ها و مهارتهایی لازم دارم! و یک تصمیم مهم گرفته بودم و اون اینکه هیچ وقت زمانی رو برای تسلیم شدن قرار ندم.

پس باید پیش یک استاد با تجربه و با سواد در این حوزه می رفتم، تا بتونم با راهنمایی ایشون تصمیم خودم را برای انتخاب حوزه کسب و کار رویاهام بگیرم.

با راهنمایی یکی از دوستانم شخص با تجربه ای در حوزه کسب و کار اینترنتی یافتم. استاد به من گفت اولین چیزی که نیاز داریم یک ایده خوب است. باید یاد می گرفتم که چطوری ایده پیدا کنم! چطوری ایده‌هام رو پرورش بدم. با کمک استاد ایده مناسب و خوبی رو که بخشی از نیاز مخاطبین رو تامین می کرد پیدا کرده، و با این ایده بازار خودم را مشخص کردم. اینجا بود که تازه فهمیدم کارآفرینی حتی در دنیای تجارت الکترونیک شانسی و اتفاقی نیست!

اما این فقط یک ایده بود که بر اساس نیاز مخاطب، شناسایی کرده بودم و اصل موضوع هنوز شروع نشده بود. من باید متوجه می شدم که آیا ایده من بازار دارد؟ چقدر مردم به آن نیاز دارند و به قول معروف حاضرند برای آن پول پرداخت کنند؟ چقدر باید سرمایه گذاری کنم؟ چه تجهیزات و امکاناتی برای دنیای جدید رویاهام در دنیای مجازی نیاز دارم؟ مخاطبین هدف من چه کسانی هستند؟

با کمک استاد همه سوالاتم جواب داده شد. انرژی و حس خیلی خوبی داشتم. به تحقق رویاهام نزدیک می شدم.

 

کسب و کار اینترنتی 

گام‌های سکانس شناخت و تصمیم گیری:

 • برگزاری جلسه مشاوره کارآفرینی
 • کمک به شناخت علائق و توانمندیها
 • کمک به شناخت نیازهای بازار
 • ایده یابی و ایده پردازی
 • تعیین بازار هدف

هر چیزی که می آفرینید، نتیجه ی تصمیم هایی است که گرفته اید و از راه تصمیم هایی که می گیرید، آزادی تان را به دست می آورید. ((دان کارلن))

خودتون و توانمندی‌هاتون رو بشناسید، از یک مشاور دانا کمک بگیرید، رویاهاتون رو تبدیل به هدف کنید، ایده های خوب رو شکار کنید و کسب و کار رویایی خودتون را بسازید.

سکانس دوم: طراحی نقشه راه رویاهای من

حس اینکه دارم یک کارآفرین می شم واقعا حس یک تولد بود. حس اینکه قراره مفید واقع بشم و سرنوشت زندگی خودم را رقم بزنم.

تا قبل از این فکر می کردم راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی فقط طراحی یک سایت یا راه اندازی یک شبکه اجتماعی هستش اما تازه متوجه شدم که اینطور نیست. افراد زیادی رو دیده بودم که کار طراحی و مدیریت سایت را ساده و دست کم گرفتند و این کار را دست و پا شکسته انجام داده بودند و تازه بعد از اتلاف زمان و سرمایه زیاد متوجه شده بودند که کارشان فقط با طراحی یک سایت پیش نمی‌ره.

با کمک استاد با مفاهیم مدیریتی برای راه اندازی کسب و کارم بیشتر آشنا شدم. وقت اون رسیده بود تا مدل کسب و کارم رو مشخص کنم. اسمش رو  گذاشتیم طراحی نقشه راه کسب و کار رویایی من. باید مدل درآمدی خودم رو مشخص می کردم. طراحی سبد محصولات بر اساس اینکه من قراره چه ارزش‌هایی برای مخاطبینم ایجاد کنم و چرا آنها باید از من خرید کنند، سوال مهمی بود که باید پاسخ می دادم. واضح بود که یک کارآفرین اینترنتی به یک وب سایت هم نیاز داره،  طراحی بخش های مختلف وب سایت و نحوه عملکردشون مراحل بعدی کارم بودن که با شناخت از این مراحل تازه متوجه شدم که واقعا باید کار را به کاردان سپرد باید حتما در این خصوص یک مشاور باتجربه و با سواد در کنار آدم باشه تا راهبری سایت با چالش و مشکلات متعدد روبرو نشه. اینطوری خطاها و چالش های کار به حداقل می رسن.

استاد داستان‌های زیادی از کسانی تعریف می کرد که بدون بودجه بندی مناسب برای کسب و کار اینترنتی به شکست خورده بودند به عنوان مثال طرف ماهانه 4.5 میلیون هزینه اجاره دفتر کار میده که برایش هیچ سودی نداره درحالی که حاضر نیست ماهانه 500 هزار تومان برای کسب و کار اینترنتی خودش خرج کنه.

من باید چشم انداز، اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدتم رو می نوشتم و سپس راه های رسیدن به این اهداف رو مشخص می کردم. بایستی طرح واره ذهنی دقیقی از کسب و کارم ایجاد می کردم و عوامل تاثیر گذار روی شغل جدیدم رو به خوبی می شناختم و برای مدیریت کردن آنها برنامه ریزی می کردم و این  کارهای مهم در کنار استاد با تجربه به خوبی انجام می شدند.

 

کسب و کار اینترنتی

گام‌های سکانس نقشه راه:

 • طراحی مدل کسب و کار
 • طراحی سبد محصولات
 • طراحی مدل درآمدی
 • خدمات هاست و دامنه
 • طراحی وب سایت
 • آموزش مدیریت وب سایت
 • طرح مدیریت استراتژیک

یا راهی خواهم یافت، یا راهی خواهم ساخت. ((هانیبال))

برای رسیدن به هدف های بزرگ کسب و کار رویاییتان بایستی مسیرهای رسیدن به این اهداف رو بشناسید، مواظب کلاه برداران سر راهتان باشید و گزینه های مناسب را انتخاب کنید.

سکانس سوم: آماده سازی تجهیزات برای سفر رویایی

من همیشه شنیده بودم که بسیاری از ایده های خوب در حد ایده باقی می مونند و پا به عرصه وجود نمی زارن. خیلی ها ایده های خوبی دارند اما وقتی پای اجرا وسط میاد جا می زنند. استرس و هیجان خاصی داشتم. عزم و همت خود را جم کردم. تصمیم نهایی رو گرفته بودم و پل‌های پشت سرم برای بازگشت رو عمدا خراب کرده بودم باید پیروز می شدم، راه بازگشتی نبود. آستین های همت را بالا زدم و کار عملیاتی رو شروع کردم.     

برای شروع کار ابتدا منابع و تجهیزاتی که لازم داشتم رو خریداری کردم. مواردی مثل خرید هاست و دامنه برای زیر ساخت های وب سایت. وب سایتم رو با کمک استاد طراحی کردیم و به کمک ایشون استراتژی بازاریابی محتوا و همچنین استراتژی محتوا برای محصولاتم را طراحی کردم. من یاد گرفتم برای اینکه بهتر دیده بشم بایستی وب سایتم را برای موتورهای جستجوگری مثل گوگل بهینه کنم و روی سایتم سئو پیاده سازی کنم. در بخش تولید محتوا نکته بسیار جالب و حیاتی رو متوجه شدم. متوجه شدم که باید برای کسب و کارم داستان سرایی کنم. با کمک داستان سرایی مخاطب خیلی بهتر جذب کسب و کار و محصولاتم میشه. هنر داستان سرایی رو نزد استاد فرا گرفتم.

من یک کسب و کار خوب و اصولی راه اندازی کرده بودم و الان وقتش بود که کرکره ها رو بالا بزنم و به همه بگم که داستان برند من چیه! بایستی وب سایتم رو ترویج می کردم. باید از این پتانسیل داستان سرایی استفاده می کردم و خودم رو به همه معرفی می کردم. پس راه های اصولی ترویج و تبلیغ اینترنتی رو فرا گرفتم و داستان کسب و کارم را به گوش مخاطبین هدفم رساندم. نکته مهمی که در این قسمت استاد به من متذکر شد و من آن را آویزه گوشم کردم این بود که در زمان ترویج و تبلیغاتم بایستی مواظب هدر دادن منابع و کلاهبرداران باشم تا به دام آنها گرفتار نشوم.

درست تبلیغ کردن که به هنر تبلیغ نویسی معروفه و جای درست تبلیغ کردن از اصولی هستند که حتما نیاز به آموزش و راهنمایی در این خصوص داشتم.

حضور در شبکه های اجتماعی راه حل جالب اما کارشناسانه ای بود که منافع زیادی برای کسب و کار من به همراه داشت. تا اون موقع هیچ وقت فکر نمی کردم که حضور در شبکه های اجتماعی چه نکات ریز اما تاثیرگزاری داره.

 

گام‌های سکانس اجرای عملیاتی مدل کسب و کار:

 • طراحی مدل هزینه
 • خدمات هاست و دامنه
 • پیاده سازی وب سایت
 • استراتژی بازاریابی محتوا
 • استراتژی محتوا
 • تولید محتوا
 • سئو سایت
 • بهینه سازی سایت
 • بازاریابی و تبلیغات اینترنتی
 • مدیریت شبکه های اجتماعی

پیشرفت ، تنها در سایه آمادگی همیشگی ما بدست می آید. ((حکیم ارد بزرگ))

وسایل و توشه سفر مناسب برای راهی شدن در اقیانوس کسب و کار خود فراهم کنید. انتخاب ابزار درست و استفاده درست از آن یکی از نکات بسیار مهم در کسب و کارهای اینترنتی است.  

سکانس چهارم: یادگیری ، یادگیری و باز هم یادگیری

در طی مراحل راه اندازی کسب و کارم متوجه شدم که نیاز دارم آموزش‌های مختلفی را برای مدیریت بهتر کسب و کارم ببینم و همکارانی که به مرور به من پیوسته بودند نیز این آموزش ها را لازم داشتند. آموزش‌هایی نظیر مدیریت وب سایت، مدیریت محتوا، شناسایی و  توسعه کلمات کلیدی و کلید واژه‌ها، انجام کارهای حرفه ای سئو و بهینه سازی وب سایت، چگونگی مدیریت بخش باشگاه مشتریان و ... . جالب که این آموزش ها همراه با عمل بوده و یادگیری من و تیمم رو به شدت افزایش داد. روش یادگیری در عمل یکی از موثرترین و اثربخش ترین مدل‌های آموزشی توی دنیاست که استاد من رو با اون آشنا کرد.

 

کسب و کار اینترنتی 

گام‌های سکانس آموزش های مورد نیاز مدیریت کسب و کار به کارمندان:

 • آموزش مدیریت وب سایت
 • آموزش تهیه محتوا
 • آموزش سئو و بهینه سازی
 • آموزش اصول مدیریت کسب و کار
 • آموزش کسب تجربه مشتریان

لذت یادگیری، فرد را به دانش آموزی برای تمام عمر تبدیل می کند. در درون هر استاد بزرگ ، استاد بزرگتری نهفته است که فقط دانشجویان توانا ، او را کشف می کنند. ((ناشناس))

وقتی آموزش‌های مناسبی در خصوص کسب و کار رویای خود فرا بگیرید، بر اوضاع مسلط تر خواهید بود و ابزاری برای سنجش رخدادها و رویدادهای پیش روی خود خواهید داشت.  

سکانس پنجم: آرزوهای بزرگ من با گام‌های کوچک

استاد من در شرکت سایتاگرام کمک کرد تا کسب و کاری را راه اندازی کنم که 24 ساعته فعال باشه و زمان‌هایی که من در حال استراحت و یا تفریح هم هستم برایم کسب درآمد کنه و این اول مسیر تحقق رویاهای من بود که جامه عمل به خود می گرفت.

اما استاد به من یادآوری کرده بود که برای اینکه همیشه کسب و کار رونق داشته باشه بایستی به فکر توسعه و خلاقیت و ایجاد نوآوریهای زیاد در بخش های مختلف مدل کسب و کارم باشم. استاد مثل یک همراه یا شریک استراتژیک در تمامی این مراحل در کنار من بود و بطور باور نکردنی همان قدر برای کسب و کار من دلسوزی می کرد که گویی این کسب و کار مال خود اوست. شناخت پتانسیل‌های جدید بازار، شناخت کل زنجیره تامین و حضور در آنها، شناخت موقعیت های مکمل در محدوده بازار هدف من، حضور در بازارهای جدید اقداماتی بود که من به کمک استاد اعتماد به نفس آنها را به خوبی برای اجرا داشتم.

با بزرگتر شدن و توسعه کسب و کارم احتیاج به سیستمی کردن فرایندها و کارها داشتم که کارها اصولی تر و بهتر انجام بشن و من با مشاوره استادم توانستم سیستم های خوب مدیریتی در کسب و کارم  ایجاد کنم.

 

کسب و کار اینترنتی

گام‌های سکانس همراه استراتژیک و توسعه کسب و کار:

 • آنالیز روند کسب و کار
 • طراحی مدل توسعه کسب و کار
 • تدوین استراتژی حضور در زنجیره تامین
 • تحلیل و رصد دائمی صنعت و رقبا
 • ارائه مشاوره و راهنمایی در تمامی مراحل مدیریت کسب و کار

اهداف بزرگ و چالش برانگیز ، راز موفقیت در زندگی هستند. ((پوریا پرهیزگار))

به طور مداوم صنعت و صنف کسب و کارتان را رصد کنید. داستان رقبا را بخوانید. برای توسعه کسب  و کارتان برنامه داشته باشید.

 از تنها چیزی که باید ترسید خود ترس است. ((برگفته از انیمیشن Zootopia))

در کنار شما هستیم، با خیالی آسوده کسب و کار رویایی خود را بسازید.