شکار ایده برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی رویایی شما

مهم نیست دیگران چه می گویند، ایده ها می توانند دنیا را تغییر دهند.   "رابین ویلیامز"

چقدر ایده‌ها برای تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک در کسب و کار اینترنتی مهم هستند؟

داستان تولد "آنی یاب"

وقتی کیف مدارکم رو گم کردم دنیا پیش چشمم سیاه شد، شش ماه آزگار دنبال استشهاد محلی و گرفتن المثنی برای شناسنامه، کارت ملی و سند خونه و ماشین و ... بودم. از کار و زندگی افتاده بودم و در به در از این اداره به این پاسگاه از این پاسگاه به اون اداره... به خودم و زمین و زمان بد و بیراه می گفتم.

با اینکه هنوز هم منتطر پیدا کردن گمشده هایم هستم ، شش ماه طول کشید تا المثنی برخی از مدارکم را گرفتم. توی اون مدت مدام فکر میکردم و میگفتم کاش مدارک و اسناد هم مثل گوشی تلفن همراه (وقتی گم می شه با تماس گرفتن گوشی رو پیدا می کنیم) دارای کدی بودند تا موقع گم شدن ، یابنده بتونه آنها را به ما برسونه. ایده ساده ای در ذهنم شکل گرفت که با تمام سادگی دنیای من رو تغییر داد.

ایده از این قرار بود که اگر یک بانک اطلاعات درست کنیم و برای هر نفر یک کد منحصر به فرد تولید کنیم و  این کد رو در قالب یک برچسب در اختیار صاحب کد قرار بدیم تا اگر مدارکش گم شد یابنده بتونه با اون کد، خبر یافتن گمشده رو به صاحب اصلی بده یا اگه توی صندوق پست انداخت ، اداره پست بتونه به سرعت گمشده را به صاحبش برگردونه.

خلاصه اینکه من سید مهدی قیصری تونستم با اختراع برچسب آنی یاب و ثبت آن در اداره ثبت شرکتها و مالکیت معنوی علاوه بر اینکه نقشی در یافتن گمشده های هموطنان عزیزم داشته باشم و عایدات اقتصادی مناسبی از این جهت کسب کنم , تونستم برای حدود 150 نفر  بصورت مستقیم کارآفرینی کنم.

به قول سعدی شیرازی:

خدای ار به حکمت ببندد دری   *** گشاید به فضل و کرم دیگری.... و برای من در‌های آسان یاب باز شدند.

 

3 شکارگاه اصلی برای تاجر الکترونیک

اولین گام اساسی برای تبدیل شدن به یک تاجر الترونیک موفق، شناسایی نیازی است که در بازار به درستی به آن پاسخ داده نشده است. یک ایده خوب دقیقا همین کار را می کند و راه حل مناسبی برای برآورده کردن یک نیاز ارائه می کند. اگر ایجاد یک کسب و کار را مشابه ساختن یک ساختمان بدانیم، شناسایی نیاز بازار و ارائه ارزش پیشنهادی مناسب جهت پر کردن این نیاز تا حدود زیادی مشابه انتخاب مکان برای احداث یک ساختمان جدید است. یک ایده مناسب می تواند موفقیت شما را چندین گام جلوتر بیاندازد. بیاد داشته باشید وقتی مکانی برای احداث ساختمان انتخاب شد و ساخت و ساز انجام گردید، دیگر نمی توان مکان ساختمان را عوض کرد. در مورد کسب و کار هم همین موضوع صادق است. وقتی ایده اصلی و ارزش پیشنهادی یک کسب و کار انتخاب شود تغییر دادن بسیار دشوار خواهد بود.

ارزش پیشنهادی برای مشتری همان ایده‌ای است که یک کسب و کار از آن  آغاز می گردد.  یکجایی یک نیازی وجود دارد که بازار هنوز به شکل مناسبی به آن پاسخ نداده است. شناخت صحیح این نیاز و طراحی محصولی که بتواند این نیاز را پاسخ دهد گام اول موفقیت است.

ایده خوب به قدری مهم است که برخی شرکت ها حاضر هستند صرفا بخاطر ایده خوب از شما حمایت کنند و یا ایده شما را خریداری کنند. در سطح جهانی سایت هایی هستند که حاضر هستند از ایده های شما در حوزه های مختلف مانند فناوری، هنرهای دستی، موسیقی و آشپزی و... حمایت کند. سایت‌هایی نظیر:

 • Kickstarter
 • IndieGoGo
 • Quirky
 • Bandcamp
 • Etsy

در ایران نیز نهادهایی برای حمایت از ایده های نوآورانه و دانش بنیان وجود دارند. مانند:

 • شتاب دهنده آواتک
 • شتابدهنده دیموند
 • شتاب دهنده نوپا هاب
 • شتاب دهنده تک TAC
 • صندوق نوآوری و شکوفایی
 • صندوق مالی توسعه تکنولوژی
 • صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری های نوین
 • صندوق توسعه فناوری ایرانیان
 • صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران
 • صندوق توسعه صادرات و فناوری شریف
 • موسسه توسعه فناوری نخبگان
 • سرمایه گذاری خطرپذیر شناسا

 

3 شکارگاه اصلی برای یک تاجر الکترونیک

آیا هنوز هم ایده خوبی برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق و تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک وجود دارد؟

با دیدن موفقیت استارت آپ ها، بسیاری از افراد به شوق می آیند و می خواهند استارت آپ خود را بنا کنند، اما بعد از مدتی از یافتن ایده جدید ناامید می شوند.

"من خیلی دوست دارم یک ایده بکر پیاده کنم و کسب و کار اینترنتی رویاهای خودم را آغاز کنم، اما انگار هیچ ایده تازه‌ای نیست، همه ایده‌های خوب قبل از من به فکر کسی رسیده است، من چه کار می توانم بکنم؟ ای کاش اسنپ یا دیجی کالا نبود و اول به فکر من می‌رسید."

آیا ایده‌های خوب همه شناسایی شده‌اند و دیگر جایی برای ایده‌های جدید وجود ندارد؟ آیا واقعا همه کسب و کارهایی که می‌توانستند امکان ایجاد داشته باشند تاکنون ایجاد شده‌اند؟

ایده‌های خوب همیشه از دل نیازها زاده می شود. تا وقتی احساس نیاز وجود داشته باشد جا برای ایده‌های جدید نیز وجود دارد.

اگر لیست شرکت های ثبت شده در ده سال پیش را با امسال مقایسه کنید متوجه خواهید شد بیش از 90% آنها شرکت‌های جدید می باشند که ده سال پیش وجود نداشتند. بعلاوه محال است یک روز از خواب بیدار شوید و تا آخر شب هیچ نیازی حس نکرده باشید که پاسخ مناسبی برای آن وجود داشته باشد.

در ایده پردازی خود را محدود به شکل سنتی کسب و کار نکنید، کسب و کارهای سنتی غالبا به دنبال پاسخ به نیازهای عمومی و غیر تخصصی هستند، نیاز به مکان مشخص دارند، حضور فیزیکی در آنها الزامی است، کارکنان سرساعات معین در محل کار حاضر می‌شوند و فقط در ساعات خاصی امکان ارائه خدمات وجود دارد.

اتفاقا ایده‌های خلاقانه از نیازهایی بوجود می‌آیند که کسب و کارهای موجود بخاطر ماهیت و مدل کسب و کار سنتی خود نمی‌توانند به آن پاسخ درستی بدهند.

مثلا فرض کنید یک روز پرکار پیش رو دارید. از یک طرف مجبورید مادر سالخورده تان را از فرودگاه به منزل بیاورید همزمان یک کار اداری مهم هم دارید. از طرف دیگر باید به مناسبت تولد یکی از عزیزانتان برایش دسته گل و یادداشت بفرستین، در این میان یک موضوع جدی کاری هم پیش آماده و نمی توانید از محل کارتان خارج شوید. احساس می کنید یک روز کاملا اعصاب خردکن در پیش رو دارید. تا آخر روز را با اضطراب سپری می کنید، شب هم احتمالا باید کلی غر و اخم و تخم را تحمل کنید. نه تنها به کارهایتان نرسیده اید بلکه باعث رنجش دیگران همه شده اید. این یعنی مشکل و نیاز، هرجا هم نیاز باشد جا برای ایده های جدید وجود دارد.

کدام کسب و کار سنتی را سراغ دارید که به چنین نیازی پاسخ دهد؟ اگر این اتفاقات تکراری بود یعنی اگر هر ماه در زمان مشخصی نیاز به انجام کار مشخصی داشتید، میتوانستید کسی را هماهنگ کنید تا برخی کارها را برایتان انجام دهد، اما وقتی بصورت ناگهانی و غیر تکراری نیاز داشته باشید همزمان در چند جا باشید، دیگر شکل سنتی کسب و کار پاسخگو نخواهد بود. می تواند از دل این نیاز غیرمتعارف یک استارت آپ خلاقانه زاده شود.

ایده های خلاقانه از بطن نیازهای غیر متعارف زاده می شود.

خوشبختانه نیازهای انسان ها با گذشت زمان همواره در حال تغییر است و همه اینها نشان می دهد تعداد نامحدودی ایده بکر همچنان وجود دارد که به فکر هیچ کس نرسیده است. کافی است کمی با دقت تر به دور و برتان نگاه کنید. فرض کنید ایده خوب مثل یک آهوی زیبا و گریز پا است، برای شکار آهو باید به شکارگاه هایی سرک بکشید که امکان وجود آهو در آن بیشتر است. ما سه شکارگاه اصلی برای شکار ایده ها معرفی می کنیم. اگر حواستان به این شکارگاه ها باشد قطعا می توانید یک آهوی زیبا نصیب خودتان بکنید.

در مقاله بعدی این سه شکارگاه جذاب و هیجانی را به شما همراهان سایتاگرام معرفی می کنیم.

در کنار شما هستیم، با خیالی آسوده کسب و کار رویایی خود را بسازید.