برگ برنده تاجر الکترونیک، مدل ذهنی او است!

داستان موفقیت کسانی که در حوزه کسب و کار اینترنتی معروف و مشهور شدند، مربوط به توانایی های فنی آنها نبوده است، بلکه شما برای تبدیل شدن به تاجر الکترونیک موفق، باید مدل ذهنی خود را تغییر دهید.

باید نگاهی متفاوت از آنچه که تاکنون به مباحثی نظیر کسب و کار، مشتریان، رقبا، خرید، بازاریابی و فروش دارید در خود ایجاد کنید. حتی نگاهی متفاوت با آنچه که رقبا در صنعت شما دارند.

مدل های ذهنی ما تحت تاثیر تصورات ما از جهان شکل می گیرد و نیز بر درک ما از جهان متقابلا تاثیر می گذارد. ما بر اساس این مدل های ذهنی قواعد تصمیم گیری، استراتژی های خود را شکل می دهیم و با توجه به آنها تصمیم می گیریم.

به بیان ساده می توان گفت مدل ذهنی نگاه به جهان از دریچه‌های متفاوت است. آنچه که دنیای متفاوتی برای ما می سازد نگاه ما به دنیا از زاویه های مختلف است که نسبت به آنها واکنش نشان می دهیم.

برداشتی بسیار ساده و ابتدایی از مدل ذهنی را برای شما در این بخش گفتیم. هدف این محتوا بررسی عمیق این دانش و عمل مهم، نیست اما توصیه می کنیم که حتما در خصوص مدل ذهنی مطالعات عمیق داشته باشید، این کار باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری در زندگی خصوصی و حرفه‌ای‌تان می شود. یکی از منابع خوب برای درک و یادگیری نحوه کارکرد مدل‌‌های ذهنی مقاله “ مدل ذهنی و کاربرد مدل ذهنی در مدیریت ” از سایت متمم، متعلق به دکتر شعبانعلی می‌باشد.

مدل ذهنی

وقتی شما از دریچه‌های مختلفی به موضوعات مهم کسب و کارتان می نگرید، می توانید متفاوت فکر کنید، متفاوت بازخورد بدهید، متفاوت رفتار کنید و در کسب و کار اینترنتی خود متفاوت باشید.

به طور مثال تاثیر این روش را در داستان زیر ببینید:

از یک عکاس می‌پرسند که کار تو چیست؟

سکانس اول: او با نگاه معمول در صنعت خود و با مدل ذهنی که همه رقبا دارند می گوید:

کار من عکاسی است. عکس‌های پرسنلی، خانوادگی و جشن ها و مناسبت‌ها را می گیرم. در ابعاد مختلف از 4*3 گرفته تا ابعاد A0، با لنزهای مختلف و حرفه ای و با لیست قیمت رقابتی

سکانس دوم: او اینبار از دریچه جدید به دنیای عکاسی نگاه می کند یعنی مدل ذهنی خود را متفاوت از صنعت بازنگری کرده است.

کار من ثبت خاطرات خوش است. من لحظات زیبا داستان‌های زندگی شما را به صورت حرفه‌ای ثبت می کنم. من شما را با تصاویر خاطرات خوشتان شگفت زده می کنم. چرایی وجود شغل من شگفت زده کردن شما از زیبایی وجود شما است.

این یک نگاه متفاوت است که شما برای تبدیل شدن به یک تاجر الکترونیک موفق در کسب و کار خود به آن نیاز دارید. ما همواره باید به مدل های ذهنی که باعث تصمیم گیری های ما می شوند واقف باشیم و همواره دنبال آزمایش، اعتبارسنجی و اصلاح آنها باشیم.

 

مدل ذهنی موفق

با مدل ذهنی جدید نقشه کسب و کار اینترنتی خود را طرح ریزی کنید. طراحی سایت خود را با مدل ذهنی متفاوت سناریوسازی کنید. داستان برندینگ سایت خود را با نگاه متفاوت بنویسید. برای داشتن کمپین‌های متفاوت در کسب و کار اینترنتی خود به مدل‌های ذهنی جدید نیاز دارید. با خلاقیت و نوآوری که با پایه‌ریزی مدل‌های ذهنی جدید ایجاد می‌کنید، شبکه های اجتماعی خود را تحت تاثیر بگذارید و با این روش یک تاجر الکترونیک متفاوت باشید.

در کنار شما هستیم، با خیالی آسوده کسب و کار رویایی خود را بسازید.