همراهان گرامی سایتاگرام سلام. من امیر ابارشی مدیر سایتاگرام هستم. قصد دارم در  بخش پرورش تاجر الکترونیک شما را با دنیای تجارت الکترونیک، داستان‌های راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مشخصات حرفه ای یک تاجر الکترونیک آشنا کنم.

حضور سبزتان را در سایتاگرام قدردان هستم.

 

تاجر الکترونیک

این روزها بسیاری از افراد در محیط وب ادعا می کنند که تاجر الکترونیک هستند درحالی که با هیچ یک از قوانین تجارت الکترونیک آشنایی ندارند. فرق بین یک سایت یا فروشگاه اینترنتی را نمی دانند. یک تاجر الکترونیک علاوه بر شناخت فرصت های تجارت الکترونیک ایران و جهان ، بایستی یا خودش علوم تخصصی تجارت الکترونیک را بداند یا از یک مشاوره و متخصص در این زمینه استفاده کند. دانش و تخصص‌هایی نظیر: تحلیلگر و متخصص وب، دانش طراحی یک سایت یا فروشگاه اینترنتی، دانش مدل های کسب و کار اینترنتی، دانش فرایندهای بازاریابی اینترنتی، بازاریابی محتوا، سئو و دانش کارکردهای شبکه اجتماعی لازمه این است که ما ادعا کنیم تاجر الکترونیک هستیم.

و داستان وقتی قابل تامل می شود که برخی که خود را یک تاجر الکترونیک می دانند خودشان تاکنون حتی یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی نکرده اند و با بسیاری از قواعد و اصول تجارت الکترونیک و دنیای وحشی وب آشنا نیستند.

 

تجارت الکترونیک

من در دوران نوجوانی علاقه بسیار شدیدی به دنیای وب و اینترنت داشتم و در سال 81 یعنی در سن 12 سالگی اولین وبلاگ خود را در سایت بلاگفا راه اندازی کردم و به انتشار اتفاقاتی که برای خودم و دوستانم در مدرسه رخ می داد، پرداختم. در سال 84 و در سن 15 سالگی از طریق ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی در وبلاگ خودم به کسب درآمد رسیدم و عملا یک کسب و کار اینترنتی مستقل برای خودم راه اندازی کردم. سال ها به کار خودم ادامه دادم و با اصول مدیریت حرفه ای وبلاگ آشنا شدم در سال 87 یکی از دوستان انجمنی برای پشتیبانی بازی آنلاین کلاب فوتبال من راه اندازی کرد و از من دعوت کرد تا به او در مدیریت این انجمن کمک کنم و در واقع مدیریت کلی سایت به من واگذار شد و به این ترتیب در سن 18 سالگی مدیریت یک وب سایت کاملا حرفه ای را تجربه کردم و درآمدم را افزایش دادم. من توانستم با تجربه ای که در این سال ها بدست آورده بودم و ایده هایی که داشتم این سایت را ظرف مدت 6 ماه به رتبه 80 ایران بیاورم.

روزهای خیلی خوبی بود تا اینکه یکسری مشکلات فنی برای سرور و سایت پیش آمد که من نمی‌توانستم آن ها را اصلاح کنم و متاسفانه دوست من که یک برنامه نویس حرفه ای بود و مسائل فنی را پشتیبانی می‌کرد به قدری مشغله داشت که حتی وقت نمی کرد به این سایت سر بزند و لذا برای رفع مشکلات سایت همکاری نکرد و سایت ما کم کم کاربران خود را از دست داد. شاید بسیاری از شما این سایت را هنوز به یاد داشته باشید myf30.ir و این پروژه به پایان رسید اما این پایان تلخ سرآغازی برای رسیدن به کسب و کار رویایی من شد.

با توجه به علاقه شدیدی که نسبت به دنیای وب داشتم و اتفاقی که برایم رخ داد، باعث شد تا من به مدت 18 ماه یعنی تا پایان سال 88 به کلاس های آموزشی و دوره های  Html , Css , Php , Asp.net ، طراحی سایت و سئو بروم،  البته چون رشته اصلی من مهندسی الکترونیک بود و برنامه نویسی به زبان c را بلد بودم خیلی زود توانستم برنامه نویسی تحت وب را هم یاد بگیرم و با ورود به بازار کار عملا کسب درآمد حرفه ای و ثابت خود را افزایش دهم و این موضوع مصادف با  تولد بیست سالگیم بود.

از اواسط سال 89 کار خودم را با راه اندازی آکادمی دیجیتال مارکتینگ به آدرس marketing89.ir  و انجام پروژه های طراحی سایت و سئو ادامه دادم و کم کم با روش‌های بازاریابی اینترنتی، راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی و ثروت آفرینی از اینترنت بیشتر آشنا شدم. در سال 92 بود که به کمک یکی از دوستانم یک دفتر برای آکادمی دیجیتال مارکتینگ راه اندازی کردیم و به برگزاری دوره های آموزشی و انجام پروژه های طراحی سایت پرداختیم، ولی بخاطر مسائل سربازی من، مجبور شدیم این دفتر را تعطیل کنیم. دوماه بعد از پایان خدمتم در پاییز سال 94 بود که یک پیشنهاد عالی از طرف یک شرکت تبلیغاتی در تهران به نام هوگون به من شد و از من به عنوان مشاور تجارت الکترونیک دعوت به همکاری شد. خوب من هم با کمال میل قبول کردم و کارم را با یک نگاه جدید آغاز کردم این شغل خیلی برایم لذت بخش بود چون تمام تجربه ای که کسب کرده بودم به کمکم آمد و خوشحال بودم که وقتم به هدر نرفته است.

 

تاجر الکترونیک

اینقدر به این شغل علاقه داشتم و به خوبی آن را انجام می دادم که در مدت یک سال، کسب و کارهای اینترنتی زیادی را راه اندازی و هدایت کردم. همچنین با چندین شرکت و موسسه از جمله شرکت سیلک رود، موسسه بازاریابی و فروش استاد مجتبی برقبانی، موسسه ترنم اندیشه روشن، انجمن رسمی چپ دست های ایرانی، گروه آموزشی بازاریابی صنفی، گروه آموزشی ایران کانتنت مارکتینگ، جهاد دانشگاهی صنعتی شریف و... به عنوان مشاور و متخصص تجارت الکترونیک همکاری موفق داشته ام.

یکی از دغدغه های زندگی من این بود که تلاش کنم بستری را مهیا کنم تا دیگران علی الخصوص جوان‌ها بتوانند بدون سردرگمی و با کمترین سختی  به موفقیت خود در حوزه کسب و کار اینترنتی برسند یعنی مسیری بهتر از مسیری که خودم تجربه کرده بودم. با تجربه فراوانی که در راه اندازی سایت‌های مختلف داشتم و بسترهای مدیریت محتوای فراوانی که تجربه کرده بودم به این نتیجه رسیدم که بایستی محیطی برای مدیران وب سایتها فراهم نمود که آنها به جزء دغدغه توسعه کسب و کارشان دغدغه دیگری از جمله مسائل و چالش‌های وب سایت و مدیریت آن را نداشته باشند. لذا تصمیم گرفتم بر روی یک سیستم مدیریت محتوای کاملا ایرانی و شخصی سازی شده کار کنم و به این  ترتیب در سال 1396 سایتاگرام را پایه ریزی نمودم.

امیدوارم بتوانم برنامه های خوب و عملیاتی که اثربخشی مناسبی در کسب و کار رویایی شما داشته باشد را تقدیم حضورتان نمایم.

 

تاجر الکترونیک

در کنار شما هستیم، با خیالی آسوده کسب و کار رویایی خود را بسازید.